Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Za co nie dostaniesz odszkodowania z polisy mieszkaniowej?

12.09.2018 10:45 | 0 komentarzy | MK

Ubezpieczenie mieszkania stanowi wsparcie finansowe w razie nieszczęśliwych zdarzeń. Gdy dom zostanie zalany lub wybuchnie w nim pożar, doprowadzenie wszystkiego do poprzedniego stanu będzie długotrwałe, pracochłonne i kosztowne. Mając odpowiednie ubezpieczenie można każdy remont sfinansować z pieniędzy pochodzących z polisy.

Za co nie dostaniesz odszkodowania z polisy mieszkaniowej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oczywiście, trzeba zadbać o to, by polisa była zawarta na właściciwe dopasowaną kwotę, ale również, by towarzystwo ubezpieczeniowe wzięło na siebie odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenia. Są też takie sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa bezdyskusyjnie nie weźmie na siebie odpowiedzialności finansowej. Powinny być one wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać, by w razie zdarzenia nie być zaskoczonym odmową wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie nieruchomości – warunki przyznania świadczenia

Ubezpieczenie nieruchomości, co do zasady działa w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losowych, które nie wynikają z winy samego ubezpieczonego. To oznacza, że jeżeli w domu wybuchnie pożar, ale nie wynika on z pozostawionego na desce żelazka, czy z innego powodu wynikającego z niedbałości ubezpieczonego, to firma zapłaci za naprawę powstałych w ten sposób szkód i doprowadzenie mieszkania do wyglądu i stanu sprzed zdarzenia.

Podobnie rzecz się ma w przypadku zalania mieszkania, uderzenia pioruna, przepięcia czy zniszczeń powstałych na skutek porywistych wiatrów czy wichur. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wszystkie możliwe i realne ryzyka zostały w polisie uwzględnione. Jeżeli tak nie będzie, to nie ma co liczyć na wypłatę świadczenia.

Pieniądze wypłacane są proporcjonalnie do zniszczeń, a proporcje te ustala specjalny rzeczoznawca. Jeżeli zniszczenie jest jedynie częściowe, wypłacona będzie zaledwie część sumy ubezpieczenia. Jeżeli zniszczenie jest całkowite, firma ubezpieczeniowa wypłaci całą kwotę.

Warto również zadbać o to, by ochroną objęta była cała nieruchomość, łącznie z jej wyposażeniem. Podstawowa ochrona dotyczy bowiem wyłącznie murów i stałych elementów. Można ją jednak rozszerzyć również o wspomniane wyposażenie, które nazywane jest ruchomościami domowymi. W ramach tego dodatku ubezpieczyć można nawet przechowywane w domu kosztowności, w tym gotówkę.

Jakie jeszcze elementy mogą zostać otoczone ochroną warto sprawdzić analizując ubezpieczenie mieszkania z www.ubezpieczeniaonline.pl. Znajdują się tam różnorodne produkty ubezpieczeniowe wraz z opisami, które pomogą sprawdzić i porównać zakresy ochrony, które są obecnie dostępne na rynku.

Kiedy nie będzie wypłaty z ubezpieczenia?

Bardzo ważną kwestią jest jednak brak wypłaty odszkodowania. Towarzystwo może nie wypłacić pieniędzy za przedmiot ubezpieczenia. Jeżeli w ramach oszczędności ubezpieczenie zostanie zawarte wyłącznie na mury i stałe elementy, a zniszczeniu ulegną ruchomości domowe, to pieniądze nie zostaną wypłacone z polisy.

Towarzystwo może nie wypłacić pieniędzy za przedmiot ubezpieczenia za konkretne ryzyka. Jeżeli dom nie stoi na terenie zalewowym, to nie ma sensu ubezpieczać go od zalania wodami występującymi z naturalnych koryt. Jeżeli jednak stoi w takim miejscu, to rezygnacja z ubezpieczenia na wypadek wystąpienia takiego ryzyka powoduje, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Wyłączenia odpowiedzialności - przykłady

W dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia znajduje się cała lista wyłączeń. Są to sytuacje, w których pieniądze nie zostaną wypłacone za zdarzenie. Wyłączenia mogą być trwałe lub czasowe (tzw. karencja).

W ramach wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego na pierwszy plan wysuwają się zdarzenia spowodowane przez samego ubezpieczonego. Jeżeli straż pożarna ustali, że przyczyną pożaru było podpalenie lub pozostawienie wspomnianego wcześniej żelazka, to pieniądze nie zostaną wypłacone. Podobnie jest w sytuacji kradzieży – jeśli dom nie został zamknięty, nie ma śladów włamania. Nawet jeżeli włamywacz wejdzie oknem, które było uchylone, to również nie będzie wypłaty odszkodowania.

Poza zaniedbaniami lub celowym działaniem ubezpieczonego w gronie wyłączeń znajdują się również inne szkody, jak:

  • wynikające z wad konstrukcyjnych budynku;
  • wynikające z zawilgocenia postępującego na skutek nieszczelnej instalacji;
  • zalanie mieszkania wodami opadowymi na skutek niezabezpieczonego dachu;
  • spowodowane działaniem ubezpieczonego będącego pod wpływem alkoholu lub innych substancji;
  • spowodowane celowo lub przez zaniedbanie przez współmieszkańców;
  • naturalne zniszczenia wynikające z eksploatacji;
  • zniszczenie na skutek wojny lub terroryzmu.

Wszelkie wyłączenia są uzasadnione i mają dość racjonalne podstawy. Trudno bowiem brać odpowiedzialność za naturalne zużycie lub rażącą niedbałość czy lekkomyślność mieszkańców.

Materiał zewnętrzny