Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

W raciborskim szpitalu otwarto Strefę Rodzica [ZDJĘCIA]

31.08.2018 14:29 | 0 komentarzy | mad

Jest to miejsce na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Rejonowego im. Dr J. Rostka w Raciborzu, gdzie rodzice oraz ich pociechy mogą spędzać wspólnie czas.

W raciborskim szpitalu otwarto Strefę Rodzica [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do tej pory Strefy Rodzica powstały już w 25 miastach, ostatnio w Suwałkach, Grodzisku Mazowieckim, Siedlcach, Biskupcu i w Warszawie. Teraz przyszedł czas na Racibórz. Zadanie sfinansował podmiot prywatny, budujący zbiornik Racibórz, firma Budimex (polskie przedsiębiorstwo budowlane).

Celem projektu "Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom" jest stworzenie specjalnych miejsc na dziecięcych oddziałach polskich szpitali - przyjaznych rodzicom i małym pacjentom. Program popularyzuje ideę przebywania opiekunów ze swoimi pociechami podczas walki z chorobą. Badania naukowe dowodzą, że dla małego pacjenta bardzo ważne jest, aby w procesie leczenia nie rozstawać się ze swoimi rodzicami. Ich stała obecność daje młodemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza stres i skraca proces hospitalizacji nawet o ponad 30 % co realnie przyspiesza powrót dziecka do zdrowia.

Sfery Rodzica to najczęściej korytarzowe wnęki oddziałów szpitalnych, nieużytkowane pomieszczenia czy przydzielonych do tego celu sale. Wnętrza są aranżowane, remontowane i wyposażane w odpowiednie meble po to, by dzieci i ich rodzice mogli spędzać więcej czasu razem. W przypadku raciborskiego szpitala wyremontowano dotychczasową świetlicę. Wymieniono instalacje, położono nową podłogę. Ściany natomiast pomalowano w marynarskim klimacie. Ponadto w pokoju znalazł się wielofunkcyjny kolorowy domek, zamykane szafki, stoły, krzesła oraz miękkie, łatwo zmywalne sofy. W oknach natomiast zamontowano dopasowane do kolorystyki całego pomieszczenia żaluzje. Co więcej, odpowiadając na zapotrzebowanie szpitala, firma Budimex zdecydowała się wyposażyć w nowe krzesła wszystkie sale chorych na oddziale dziecięcym.

Z nowo powstałej Strefy Rodzica cieszy się dyrektor Ryszard Rudnik. – Dobrze, że takie inicjatywy są, niektóre firmy widzą, że jest potrzeba. Takiej pomocy nigdy za wiele – mówi dyrektor raciborskiej lecznicy.

(mad)

Ludzie:

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu