Wtorek, 25 stycznia 2022

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Dyrektor Rudnik: potrafiłbym potraktować szpital jak biznes. Może nieźle zarobilibyśmy?

29.08.2018 07:00 | 0 komentarzy | mad

14 sierpnia w raciborskim szpitalu zwołano comiesięczną konferencję prasową, w której dyrektor Ryszard Rudnik odpowiadał na pytania dziennikarzy. Zadaliśmy szefowi lecznicy kilka pytań o bieżącą kondycję placówki.

Dyrektor Rudnik: potrafiłbym potraktować szpital jak biznes. Może nieźle zarobilibyśmy?
Wśród pytań zadanych przez Nowiny dyrektor Rudnik odpowiedział m.in. na kwestie dotyczące rzekomych opłat za dodatkową opiekę położnych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Czy to możliwe by przy porodzie można było wykupić dodatkową opiekę położnej? Czy taka praktyka jest oficjalna czy ewentualnie słyszał pan o takich plotkach i je wyjaśnił? Mamy takie zgłoszenie od Czytelniczki, z okresu tych wakacji. Nawet znamy stawkę – 500 zł.

– Jeżeli chodzi o szpital, to nie ma możliwości pobierania od pacjentów żadnych opłat; tego nie dopuszczają przepisy. Jednak przy okazji spraw związanych z personelem, takie sygnały do mnie dotarły. Było prowadzone postępowanie wyjaśniające po złożeniu skargi przez jedną z pacjentek na dwie położne. W trakcie rozmów z tymi pielęgniarkami, poruszyły one m.in. kwestię, że część ich koleżanek w jakiś sposób się umawia z pacjentkami. My tego jednak nie stwierdziliśmy, natomiast głowy sobie uciąć nie dam. Zwróciliśmy uwagę przełożonej pielęgniarek i szefowi oddziału. Nie chciałbym żeby takie rzeczy się działy i mam nadzieję, że do nich nie dochodziło. Żadna z pacjentek się do nas, dyrekcji, ze skargą nie zwróciła, że ktoś oczekiwał jakichś pieniędzy.

– Jakie postępy odnotowano w sprawie pozyskania środków na utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Gamowskiej? Czy wniosek Raciborza znalazł się już na liście dotowanych projektów?

– Nasza fiszka projektowa została zaakceptowana. Mamy pełną dokumentację techniczną, dzisiaj (14 sierpnia – przyp. red.) wystąpiliśmy o pozwolenie na budowę. Starostwo zabezpieczyło w planie finansowym wkład własny. Mam nadzieję, że do końca roku będzie to rozstrzygnięte. Do końca miesiąca złożymy projekt. 45 dni jest na rozpatrzenie wstępne, kolejne tyle na końcowe, ale sądzę, że będzie to szybciej. Gdzieś we wrześniu, październiku powinna być decyzja.

– Czy dyrektor wie już coś o podwyżkach dla rezydentów? Czy prowadzi rozmowy z kadrą lekarską o wyższych pensjach? Jeśli tak, to jakich pieniędzy szpital potrzebuje na ten cel?

– Powiem krótko: dużo potrzebujemy pieniędzy. Temat płac to jednak temat rzeka i myślę, że on dopiero będzie się rozwijał. Jeśli chodzi o rezydentów to te nowe umowy, które są podpisywane, to już są według nowych stawek, jednak do dziś nie ukazały się jeszcze konkretne rozporządzenia, bo nimi to musi być uregulowane.

Ludzie:

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu