Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Poznaj zalety i wady posiadania karty pobytu czasowego i złóż wniosek do urzędu wojewódzkiego

05.06.2018 15:00 | 0 komentarzy | MK

Prawne pozwolenie na pobyt w Polsce pozwala żyć spokojnie i korzystać z przywilejów legalnego przebywania w obcym kraju. Aby ubiegać się o zezwolenie, jakim jest karta pobytu czasowego, należy przygotować wypełniony przez siebie wniosek wraz z załącznikiem podpisanym przez pracodawcę, dostarczyć go osobiście do urzędu wojewódzkiego i czekać na wydanie decyzji. Warto to zrobić, bo karta pobytu czasowego niesie ze sobą wiele korzyści dla jej posiadacza.

Poznaj zalety i wady posiadania karty pobytu czasowego i złóż wniosek do urzędu wojewódzkiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co zyskujesz i co tracisz, gdy zostaje Ci wydana karta pobytu czasowego?

Zacznijmy od dobrych stron posiadania zezwolenia na pobyt w Polsce. Każdy, komu zostanie ono przyznane, ma prawo do przebywania, przemieszczania się i pracowania na obszarze całego kraju. Dokument upoważnia do legalnej edukacji, w tym także na uczelniach wyższych. Karta pobytu czasowego umożliwia kontakt z rodziną, pod warunkiem posiadania w kraju współmałżonka lub dziecka (biologicznego, jak i adoptowanego). Każda z powyższych okoliczności wiąże się z dopilnowaniem innych formalności oraz dostarczeniem do urzędu określonych dokumentów.

Niestety, karta pobytu czasowego nie jest przyznawana ani wydawana za darmo. Już w momencie składania wniosku należy wpłacić kwotę wysokości 340 zł. Jest ona niezależna od decyzji przyznania lub odrzucenia deklaracji. To nie koniec niemiłych niespodzianek. Podczas stawienia się po odbiór zezwolenia na pobyt, wymagana jest opłata 50 zł. W sumie daje to 390 zł, do czego trzeba doliczyć koszt wywołania 4 kolorowych fotografii. Żeby karta pobytu czasowego została wydana przez urzędnika, obcokrajowiec musi się zgodzić na pobranie jego odcisków linii papilarnych. Z tego wymogu są zwolnione dzieci (poniżej 6 r. ż.), osoby, które starają się o zezwolenie uzasadnione połączeniem z rodziną oraz obcokrajowcy, którym z różnych przyczyn nie da się pobrać odcisków palców.

Kto może Ci pomóc w uzyskaniu karty pobytu czasowego od strony formalnej?

W Polsce wciąż powstają nowe miejsca i fundacje dla obcokrajowców. Są to m. in. Centra Pomocy Cudzoziemcom, gdzie codziennie prowadzone są konsultacje, mediacje i kursy. Specjaliści pomagają rozwiązywać wszelkie problemy, od znalezienia mieszkania do wynajęcia, po naukę języka polskiego czy sprowadzenie swoich bliskich do Polski. Jednak takie kwestie, jak wypełnianie wniosków i składanie dokumentów, są przeprowadzane przez inne instytucje. Visa and Work działająca w Warszawie, we Wrocławiu oraz przez internet, to firma wspierająca osoby z obcych krajów. Przeszkoleni specjaliści nie tylko pomagają obcokrajowcom z przygotowaniem wymaganych druków i pism urzędowych, ale sami dopełniają formalności, reprezentując swoich klientów w urzędach. Sprawdź, jakie wsparcie możesz otrzymać ubiegając się o kartę czasowego pobytu, zaglądając na portal visaandwork.pl Tam znajdziesz kontakt do ekspertów, którzy chętnie Ci doradzą i odpowiedzą na pytania. Karta pobytu czasowego to krok w legalną przyszłość w Polsce. Zaufaj specjalistom i ciesz się spokojnym życiem w naszym kraju.

Materiał zewnętrzny