Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Narodziny online. Rodzice nie muszą fatygować się do urzędu

05.06.2018 13:21 | 0 komentarzy | ż

Rejestracja narodzin dziecka online bez wizyty w urzędzie - to najnowsze obowiązujące już udogodnienie wprowadzone przez ministerstwo cyfryzacji.

Narodziny online. Rodzice nie muszą fatygować się do urzędu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młodzi rodzice już nie muszą rejestrować narodzin dziecka w urzędzie. Od 1 czerwca br. można to zrobić online przy pomocy Profilu Zaufanego oraz strony www.obywatel.gov.pl po zalogowaniu i weryfikacji danych.

- Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję - wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór - pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny – zachęca ministerstwo cyfryzacji w specjalnym komunikacie na ten temat.

Do zarejestrowania narodzin potomka online potrzeba m.in. danych szpitala, w którym dziecko przyszło na świat, imienia dziecka, numeru aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli osoba rejestrująca nie jest w związku małżeńskim). Te dane ułatwiają weryfikację danych w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kolejny krok to m.in. wybór adresu, pod którym rodzice chcą zameldować dziecko oraz sposób odebrania dokumentów. Do wyboru jest skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

źródło: PAP/amk, oprac. ż