Wtorek, 23 kwietnia 2024

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Czyste powietrze dla Rybnika i regionu?

16.05.2018 17:07 | 0 komentarzy | acz

Czy Rybnik uzyska wsparcie państwa żeby walczyć ze smogiem? Kiedy powstanie indywidualny program poprawy jakości powietrza dla miasta? Te m.in. kwestie były tematem rozmowy z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze” przy okazji jego wizyty w Rybniku.

Czyste powietrze dla Rybnika i regionu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program dla wielorodzinnych budynków komunalnych ma być też podstawą antysmogowych działań dla Rybnika. Na razie nie ma jednak informacji co do harmonogramu i zakresu wsparcia dla miasta.

– Nie podam konkretnej daty, kiedy powstanie indywidualny program dla Rybnika. Walka ze smogiem jest procesem. Na razie trzeba domknąć prace nad ustawą, potem podpisać umowy z miastami i sprawić, by pieniądze z funduszu termomodernizacji

i remontów zaczęły pracować. Indywidualne programy dla miast powyżej stu tysięcy mieszkańców to kwestia analizy konkretnych potrzeb (…). Konieczne jest zmapowanie budynków wielorodzinnych, zestawienie ich z możliwościami lokalnego przedsiębiorstwa ciepłowniczego i z dostępnymi środkami. Trzeba też sprawdzić, czy w kontekście większych miast można zrobić coś dla czegoś, co w oryginalnie miało być ideą ustawy czyli wsparcie jednorodzinnych budynków osób najmniej zamożnych – wyjaśnia Piotr Woźny.

Jak zaznacza prezydent Rybnika Piotr Kuczera, Rybnik jest przygotowany do współpracy z rządem i czeka na konkretne propozycje:

– Po wizycie w Katowicach zaproponowaliśmy, aby środki rządowe w 50% pokryły część dotacyjną dla inwestycji w budynkach ZGM i budownictwie jednorodzinnym w oparciu o nasz regulamin dotacyjny. Mówiąc wprost, jeżeli Miasto daje 5 milionów na dotacje dla mieszkańców, niech rząd da kolejne 5 milionów. Jeżeli my dajemy 10 milionów – to drugie dziesięć niech da rząd. To by dotyczyło też budownictwa komunalnego – proponuje Piotr Kuczera.

Warto wspomnieć, że Rybnik intensyfikuje inwestycje mające na celu zwiększenie udziału czystej energii w budynkach, których Miasto jest właścicielem i ma wiedzę na temat źródeł ogrzewania w swoich zasobach. Z przeprowadzonej w 2017 inwentaryzacji sposobów ogrzewania wynika, że na 168 budynków miejskich tylko 26 (15,48%) ma ogrzewanie węglowe. W budynkach z udziałem gminy znajdujących się w zarządzie spółki Hossa na 123 budynki ekologicznie ogrzewanych jest ponad 60% zasobów. W Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej mieszkania z ogrzewaniem węglowym stanowią prawie 65% wszystkich. Z danych wynika też, że 80% z ogólnej liczby ponad 17 tysięcy budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest węglowo.

– Rybnik ma zdefiniowane problemy i prowadzi walkę ze smogiem na wielu frontach. Czekamy na konkretne rozwiązania rządowe i wsparcie – prawne, systemowe oraz finansowe – podsumowuje Piotr Kuczera.