Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Polska Grupa Górnicza zabiera pracownikom bony, ale daje karty

18.04.2018 10:27 | 0 komentarzy | mak

Polska Grupa Górnicza wprowadza innowacyjny system kart płatniczych, które zastąpią stosowane dotychczas papierowe bony żywieniowe. To pierwsze tego typu rozwiązanie w górnictwie wprowadzone na taką skalę. Przedsięwzięcie obejmie około 40 tys. pracowników PGG.

Polska Grupa Górnicza zabiera pracownikom bony, ale daje karty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polskiej Grupie Górniczej zmieniają się zasady realizacji posiłków profilaktycznych dla pracowników zatrudnionych w uciążliwych warunkach. Dotychczas stosowane papierowe bony żywieniowe zastąpione zostaną kartami płatniczymi. Polska Grupa Górnicza wraz ze swoim partnerem w tym projekcie (PKO Bank Polski S.A.) przygotowała innowacyjny system kart płatniczych dla pracowników. To pierwsze tego typu rozwiązanie w górnictwie wprowadzone na taką skalę, które obejmie około 40 tys. pracowników PGG.

Zdaniem PGG rozwiązanie jest wygodne i przyjazne. Wprowadza szereg zmian na lepsze dla pracowników. Do najistotniejszych należą:

  •  Pracownik nie ponosi żadnych kosztów użytkowania karty
  • Okres ważności karty to cztery lata i do tego okresu ważne będą środki na karcie
  • Karta obejmuje placówki gastronomiczne oraz sklepy spożywcze
  • Karta jest wygodna w użytkowaniu - karta posiada indywidualny kod PIN, który działa właściwie tak samo jak w przypadku np. kart kredytowych czy debetowych (w zakresie do jakiego karta jest przeznaczona)
  • Karta posiada możliwość szybkiej blokady w razie zagubienie lub kradzieży z gwarancją zachowania prawa do zgromadzonych środków
  • Karta posiada bezpłatną możliwość sprawdzenia stanu karty w bankomatach.

Dotychczas pracownik otrzymywał raz w miesiącu bon żywieniowy, który mógł zrealizować w wyznaczonych placówkach gastronomicznych, ewentualnie kupić produkty spożywcze w wyznaczonych do tego celu sklepach. Obecnie, zamiast bonu papierowego, pracownik otrzyma kartę płatniczą. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej korzystne. Nie będzie limitowana liczba placówek gastronomicznych oraz sklepów, a pracownik będzie mógł skorzystać z karty w placówkach gastronomicznych i sklepach wyposażonych w terminale płatnicze, czyli praktycznie rzecz biorąc wszędzie. Obecnie takiej możliwości nie ma, ponieważ pracownik może wykorzystać bony żywieniowe tylko w wyznaczonych jednostkach. Ich liczba jest zależna od kopalni lub zakładu, w którym górnik jest zatrudniony. W jednym przypadku jest ona większa, w innym mniejsza. W przypadku karty płatniczej wszyscy pracownicy będą mieć takie same możliwości. Różny jest też obecnie okres ważności bonów żywieniowych. Czasem jest to kilka miesięcy, ale może być to też okres jednego miesiąca. Zdarzają się przypadki, kiedy górnik nie zdąży wykorzystać bonu w okresie jego ważności i wtedy taki bon bezwzględnie przepada. W przypadku  karty płatniczej świadczenie będzie można zrealizować w okresie ważności karty. Karta będzie ważna przez 4 lata i odpowiednio wcześniej będzie wydana nowa karta.

Zmieni się także sposób obsługi bonów żywieniowych. Obecnie przygotowanie i wydawanie bonów żywieniowych to potężne i bardzo kosztowne przedsięwzięciem logistyczne, w które zaangażowanych jest wielu pracowników kopalni. Po wprowadzeniu kart płatniczych te problemy znikną. Karta będzie ładowana automatycznie w każdym miesiącu, a jej obsługa będzie się ograniczać do pierwszego wydania karty i jej wymianie przed końcem okresu ważności.

Z przeprowadzonych przez PGG analiz wynika, że pracownicy chętnie przystaną na zmianę. Sytuacja ta nie dziwi. Wszyscy pracownicy od wielu lat korzystają z różnego rodzaju kart elektronicznych i nie jest to dla nich żadna nowość. - Tym bardziej, iż na skutek wymiany pokoleniowej większość naszych pracowników nie pamięta świata bez kart płatniczych. Dla nich nowoczesne formy to norma, a problemem może być korzystanie z tradycyjnych form płatności - przekazuje PGG.

źródło: PGG