środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Kultura

Usłyszeć srebrną Lunę czyli rzecz o boginiach słowiańskich [FILM]

11.04.2018 12:27 | 0 komentarzy | (q)

Przedstawiamy krótką video relację z premiery spektaklu pt. Usłyszeć srebrną Lunę czyli rzecz o boginiach słowiańskich, która miała miejsce 17 marca 2018 r. na sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury. Autorem filmu jest Adrian Szczypiński.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Przypomnijmy, że boginie słowiańskie to projekt, który łączy w sobie teatr, taniec, fotografię, sztukę projektowania, muzykę (oryginalnie przygotowaną do spektaklu) a przede wszystkim niesamowitą energię zaangażowanych w niego ludzi. Wzięli w nim udział artyści zarówno z Raciborskiego Centrum Kultury jak i z poza instytucji.

To opowieść, w której słowiańskie boginie stanowią pierwotną naturę każdej kobiety. Same boginie poprzez symbolikę z jaką są powiązane, żywioły, atrybuty czy też moce luźno nakreślają kierunek powstania postaci bohaterek wchodzących w role. Opowieść ta jest emocjonalną podróżą do wnętrza duszy człowieka. Podróżą w świat wyobraźni, w głęboko skrywane instynkty i uczucia budzące się poprzez kolejne postaci opowieści.

W spektaklu pojawiają się m.in. następujące boginie: Białoboga - bogini pramatka, Stryja - bogini wiatru, Wąda-Węda - bogini wody, Łada - bogini łowów, Pogoda - opiekunka ptaków i podróży, Dziewanna - bogini wiosny i miłości, Obiła - bogini zboża, Watra - bogini ognia, Chorsina - bogini myśli i przeczuć.