Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Wielkanocne procesje konne w powiecie raciborskim. Harmonogram

27.03.2018 18:30 | 0 komentarzy | ż

W Wielkanocny Poniedziałek w czterech miejscowościach powiatu raciborskiego kultywowana będzie kilkusetletnia tradycja dziękczynno-błagalnych procesji po polach.

Wielkanocne procesje konne w powiecie raciborskim. Harmonogram
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczestnicy procesji w siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo będą prosić o dobre plony i wspólnie się modlić. A na zakończenie wyścig i spotkanie uczestników, często w formie rodzinnego festynu. Poniżej informacje szczegółowe dotyczące procesji w naszym powiecie.

Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole

Procesja wyruszy o godz. 13.00 spod kościoła Matki Bożej Różańcowej przy ul. Czynu Społecznego. Tradycyjnie, podążając ze wschodu na zachód, obejdzie granice miasta, uda się w kierunku Wojnowic, następnie w kierunku Studziennej, podążając ul. Hulczyńską skieruje się w stronę Bieńkowic, gdzie być może spotka się z tamtejszą procesją. Następnie przy ul. Topolowej odbędzie się przejazd pokazowy jeźdźców oraz bryczek. Pątnicy będą się modlić, śpiewać oraz prosić o urodzaje na ten rok.

Wielkanocna procesja konna w Pietrowicach Wielkich

 • 11.00 - 12.50 - zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno - Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Cały teren jest ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Na miejscu będzie przygotowany poczęstunek dla uczestników przed wyjściem.
 • 13.00 – wyjście procesji spod Kościoła w Pietrowicach Wielkich, uformowanie procesji i przejście procesją konną do Kościółka Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.
 • 14.00 – 14.20 – Nabożeństwo błagalne – w Pątniczym Kościele p.w. Świętego Krzyża.
 • 14.30 – 15.00 – Zakończenie modlitw i powrót do Pietrowic Wielkich z tradycyjnym konnym objazdem pól.
 • 15.00 – 15.30 – Uroczysta parada koni ul. Tłustomostką w Pietrowicach Wielkich
 • 15.30 – 15.45 – Zakończenie procesji wraz błogosławieństwem
 • 15.45 – 24.00 – Konny Festyn Wielkanocny na boisku z licznymi atrakcjami.

- pokazy Dżygitówki w wykonaniu APOLINARSKI GROUP

- pokazy musztry paradnej władania szablą i lancą w wykonaniu APOLINARSKI GROUP

- pokazy w powożeniu

Całość uroczystości popołudniowych odbywających się na boisku sportowym będzie miało atmosferę pikniku rodzinnego. Nie zabraknie na nim. namiotu plenerowego, obsługi gastronomicznej, atrakcji dla dzieci oraz zabawy tanecznej, która rozpocznie się o godz. 18.00.

Wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach

 • 12.30 – zbiórka uczestników na ul. Pomnikowej
 • 13.00 – wymarsz procesji
 • 14.30 – zakończenie procesji i przygotowanie do wyścigów konnych przy ul. Odrzańskiej
 • 15.45 – uroczyste nieszpory dla uczestników procesji i zaproszonych gości
 • 17.00 – Poczęstunek w Restauracji "Rege"
 • 19.00 – Rozpoczęcie zabawy wielkanocnej

Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej

Zbiórka uczestników o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej. Procesja tradycyjnie objedzie trzy wioski - od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew.

Zaplanowano też wyścigi konne. A na koniec w świetlicy OSP w Zawadzie na gości będzie czekać kawa i śląski kołocz.

Procesje konne to nie jedyna ciekawa wielkanocna tradycja w naszym powiecie. Jako że w Wielki Czwartek milkną kościelne dzwony, więc chłopcy mają kołatki albo tragaczyki, z którymi obchodzą wieś od domu do domu za co dostają podarki. Grupy chłopców można spotkać w kilku miejscowościach powiatu, m.in. w Bolesławiu, Borucinie, Owsiszczach, a także w Raciborzu-Sudole. Spotykają się pierwszy raz po Mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę. Ostatnie kłapanie odbywa się o godz. 15.00. Chłopcy odwiedzają wówczas domy, których gospodarze przekazują im podarki – słodycze, owoce a nawet pieniądze.

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu