środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Gabriela Lenartowicz: Lepiej żeby prezydent zawetował ustawę o IPN

05.02.2018 18:30 | 7 komentarzy | żet

Posłanka Gabriela Lenartowicz (PO) zabrała głos w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, która doprowadziła do kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich.

Gabriela Lenartowicz: Lepiej żeby prezydent zawetował ustawę o IPN
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowelizacja ustawy o IPN, przewidująca m.in. wprowadzenie kar za publiczne przypisywanie Polakom współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, trafiła do kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego celem sprawdzenia zgodności z Konstytucją RP.

Przeciwko noweli wypowiadają się przedstawiciele strony izraelskiej. Sprawa jest szeroko komentowana przez polityków i publicystów. O ustawie dyskutowano m.in. w emitowanym na TVP Info programie "Minęła 20", do którego zaproszono posłankę Gabrielę Lenartowicz - mieszkankę Krzanowic w powiecie raciborskim, posłankę PO z okręgu rybnickiego.

- Myślę, że dla nas wszystkich, dla Polski, byłoby lepiej, gdyby [Prezydent] zawetował tę ustawę, dając nam wszystkim czas na refleksję nad sposobem promowania dobrej wiedzy o historii Polski, historii Europy - powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz (PO).

W toku dyskusji G. Lenartowicz starła się z posłanką Elżbietą Zielińską (Kukiz'15), która stwierdziła, że Niemcy nie przyznają się dziś do wielu zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej. - Na jakiej podstawie pani to mówi? Właśnie takie argumenty stały się przyczyną tej niekomfortowej (delikatnie mówiąc) sytuacji - powiedziała posłanka G Lenartowicz. Dodała, że nieprawdą jest, jakoby na świecie prowadzona była kampania, czyniąca z Polaków współautorów nazistowskich zbrodni. - To jest nieprawda, to są rzeczy incydentalne - stwierdziła.

Całość dostępna TUTAJ.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm