Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Mieszkania wspomagane alternatywą dla DPS

03.02.2018 12:41 | 1 komentarz | eos

Pomysł utworzenia mieszkań dla seniorów, którzy nie chcą trafić do domów pomocy społecznej, ale jednocześnie wymagają opieki osób trzecich, to mocno oczekiwana inwestycja w normalne życie.

Mieszkania wspomagane alternatywą dla DPS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlatego starsi raciborzanie z ciekawością i nadzieją przyglądają się rozpoczętym już pracom w budynku po byłej komendzie policji w Raciborzu. Na posiedzeniu Rady Seniorów prezydent miasta Mirosław Lenk tłumaczył, że koncepcja stworzenia 18 mieszkań wspomaganych oraz tzw. domu dziennego w jednym miejscu, jest już bardzo bliska urzeczywistnienia. Dawna siedziba raciborskiej policji świetnie nadaje się na obiekt, który posłuży do rozwiązywania problemów społecznych. Ponieważ w przyszłości, zgodnie z wymogami projektu, przeznaczony będzie dla osób starszych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych, zagrożonych ubóstwem, czy wykluczeniem społecznym.

Na przystosowanie budynku, którego kubatura sięga ponad 7 tys. m³, a powierzchnia użytkowa ok. 2,1 tys. m² wydać trzeba będzie – jak przewiduje włodarz – ponad 7 mln zł, z czego połowa to wkład własny miasta. Budynek ma zostać oddany w użytku w grudniu 2019 r.

Lokatorzy mieszkań wspomaganych będą je opłacać, a jednocześnie korzystać z usług opiekuńczych, np. sprzątania czy zakupów. Ich świadczeniem (odpłatne lub nieodpłatne w zależności od statusu majątkowego mieszkańca) zajmie się Ośrodek Pomocy Społecznej w formie spółdzielni socjalnej. W takim zakładzie aktywności zawodowej zatrudnienie mogą znaleźć m.in. osoby z lekkimi upośledzeniami – absolwenci terapii zajęciowej czy Zespołu Szkół Specjalnych. Prezydent jako przykład podaje pracujących w magistracie gońców, którzy są niezastąpieni w roznoszeniu wewnętrznej poczty.

Dzierżący pieczę nad obiektem OPS, poprowadzi tam również ośrodek wsparcia, a więc tzw. dzienny dom pobytu. Być może całkowicie zastąpi on ten działający przy ul. Ocickiej, ale już przestarzały i za mały, jak na potrzeby korzystających z niego ok. 60 podopiecznych. W nowym znajdzie się świetlica dla 50 osób z pracowniami: techniczno–plastyczną, rękodzieła i muzyczną, a także kuchnia z węzłami sanitarnymi oraz jadalnia dla 30 osób. W placówce, czynnej od poniedziałku do piątku, przez 10 godzin dziennie, prowadzona będzie terapia zajęciowa.

– Dodatkowo, w miarę wolnych pomieszczeń, planujemy tam również inne usługi społeczne, np. bezpłatne porady prawne świadczone przez prawnika. Część terenu za obiektem przeznaczyliśmy na ogród z małą architekturą oraz parking. Z budynku wydzieliliśmy natomiast pomieszczenia znajdujące się na jego zapleczu, łącznie z wjazdem od ul. Karola Miarki. Ponieważ doskonale nadają się na działalność usługowo–rzemieślniczą, dlatego wystawimy je na sprzedaż – tłumaczył członkom rady seniorów prezydent.

Aktualnie wewnątrz dawnej siedziby policji trwają prace rozbiórkowe, gdyż istniejące tam stropy drewniano–trzcinowe mogłyby nie wytrzymać nowej formy użytkowania.

(ewa)

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.