Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Zmiany w naliczaniu opłat za żłobek miejski

29.01.2018 12:16 | 0 komentarzy | żet

Raciborscy radni zdecydowali o zmianie zasad w naliczaniu opłat za pobyt dziecka w żłobku publicznym. - Zamiast stawki godzinowej wprowadzona została opłata stała w wysokości 250 zł miesięcznie - informuje L. Iwulski, rzecznik prasowy w UM Racibórz.

Zmiany w naliczaniu opłat za żłobek miejski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku publicznym wynosi około 900 zł. - Dotychczasowy udział dochodów z opłat rodziców zabezpieczał 15% tej kwoty. W niepublicznych placówkach ten udział z tytułu opłat waha się w przedziale 50% - 60 %. To duża dysproporcja. Zmiana ma na celu zredukować tę różnicę i pozwolić na zaoferowanie jeszcze lepszych warunków dzieciom - informuje L. Iwulski.

Ile to kosztuje?

Do tej pory rodzice płacili 1,3 zł od każdej godziny, jaką dziecko spędzało w żłobku. Od marca zapłacą 250 zł miesięcznie, przy czym dzieci będą mogły znajdować się pod opieką przez 10 godzin dziennie. Dodatkowa opłata w wysokości 25 zł zostanie naliczona za każdą dodatkową godzinę.

Obowiązują też ulgi. - Na 25% ulgę od opłaty stałej na drugie dziecko, mogą liczyć rodzice, którzy do miejskiego żłobka odprowadzają rodzeństwo. Całkowicie zwolnieni są rodzice z opłaty za trzecie i każde kolejne dziecko korzystające z usług żłobka, a także rodzice korzystający z opieki Ośrodka Pomocy Społecznej - dodaje L. Iwulski.

W powyższym nie zawiera się opłata za wyżywienie, która obecnie wynosi 6 zł na dzień. Radni ustalili, że opłata ta nie może być wyższa niż 12 zł.

Dla rodziców dzieci zapisanych w kolejce

W nowym statucie żłobka znalazł się również zapis odnoszący się do rodziców oczekujących na przyjęcie ich pociech do żłobka. Co kwartał będą musieli przedkładać pisemne potwierdzenie woli uczęszczania dziecka do żłobka. Zapis ten ma pozwolić na weryfikację długości kolejki do żłobka.

źródło: UM Racibórz, oprac. żet