W mgnieniu oka – miniony rok w gminie Kornowac
Podsumowanie 2017 roku w Gminie Kornowac.
Święto Plonów w Rzuchowie
Rzuchów był gospodarzem święta plonów gminy Kornowac. Dożynki rozpoczęły się mszą na miejscowym boisku, tradycyjnie też przeszedł barwny korowód. Chleb dożynkowy wójtowi gminy przekazali starostowie Dorota i Janusz Wichtowscy. W trakcie uroczystości Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nagrodził statuetką „Złoty Kółkowicz” Ryszarda Kubicę oraz nadał tytuł „Honorowej Przewodniczącej KGW” Jadwidze Kabut i Janinie Hałas. Nagrodzeni zostali też Maria i Marek Plochowie, Wioleta i Marek Manderowie i Marian Kubek – za najładniej przystrojone posesje oraz Natalia Musiolik, Andrzej Krakowczyk i Jarosław Dąbrowski – za wyróżniające się pojazdy w korowodzie.
Adam Bugdol na Karino dogonił lisa
3. Piknik św. Huberta gminy Kornowac rozpoczął się tradycyjnie na miejscowym boisku, skąd długi tabor tworzony przez 21 wozów konnych i kilkudziesięciu jeźdźców przemierzył Kornowac i Pogrzebień. W pasjonującej gonitwie za lisem swe umiejętności jeździeckie sprawdziło 10 jeźdźców. Tegorocznym lisem był ubiegłoroczny zwycięzca Hubertusa Mateusz Fiołka z Raciborza na klaczy Figura. Dogonił go Adam Bugdol z Kornowaca, który dosiadał 4–letniego karego Karino.
70 lat OSP Łańce
W świetlicy remizy w Łańcach strażacy świętowali jubileusz 70–lecia istnienia miejscowej OSP. Obowiązki gospodarzy uroczystości pełnili naczelnik Rafał Święty oraz prezes OSP w Łańcach Mirosław Świdergoł. Początki łanieckiej straży pożarnej sięgają 1947 r., ponieważ wcześniej mieszkańcy należeli do utworzonego w 1897 r. związku sikawczanego w Rzuchowie. Jednostka w Łańcach została założona 5 października 1947 r., przez komendanta rejonowego Joachima Zająca. Obecnie liczy 49 członków zwyczajnych, w tym 26 z uprawnieniami do działań ratowniczo–gaśniczych. Ponadto należy do niej czterech członków honorowych, 125 członków wspierających i trzy młodzieżowe drużyny pożarnicze.
Jubileusze KGW w Kobyli i Rzuchowie
W październiku świętowały swe jubileusze 45–lecia KGW Rzuchów i 50–lecia KGW Kobyla. Obie kobiece organizacje czynnie włączają się w życie społeczno–kulturalne, uświetniając swymi potrawami, wypiekami i występami każde ważniejsze wydarzenia organizowane w gminie. Początki KGW Kobyla sięgają 1966 r., kiedy to zainicjowała jego powstanie Barbara Szłapka, zarazem pierwsza przewodniczącą. Rzuchowskie gospodynie natomiast zjednoczyły się w listopadzie 1972 r., by na kolejnych spotkaniach wybrać zarząd, na czele którego stanęła Elżbieta Mielimąka. Przy obu KGW działają grupy śpiewacze – „Kobylanki” i „Rzuchowianki”. Obecnie kołom przewodniczą w Kobyli – Krystyna Rumpel, a w Rzuchowie – Dorota Wieczorek.