Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Racibórz zawsze wierny

26.12.2017 09:00 | 0 komentarzy | red

Najstarszą i najtrwalszą instytucją Raciborza jest Kościół katolicki. Nie wiemy dokładnie kiedy chrześcijaństwo przyszło na nasze raciborskie ziemie, nie ma bowiem dokładnej daty „chrztu Raciborza”; był to raczej proces stopniowy. Jeżeli jednak w 1060 r. była już na Starej Wsi kapliczka św. Mikołaja, a parafia Wniebowzięcia NMP może się powołać na datę 1205 r., znaczy to, że Kościół 800 lat temu był już w Raciborzu zadomowiony.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trudnym dla Kościoła był też czas, gdy w 1933 r. w Niemczech doszli do władzy faszyści. Ks. Ulitzka musiał w 1939 r. opuścić parafię, ks. dr. Zillmanna zwolniono z Ośrodka Głuchych. Duchowni byli pod obserwacją i posłuchem gestapo.

Po ostatniej zaś wojnie nastały rządy komunistyczne, również wrogo nastawione wobec Kościoła. Ks. Carl Ulitzka po raz drugi został zmuszony, by opuścić Racibórz, ks. Gade, proboszcz Ocic, musiał pójść na wygnanie i znalazł azyl wśród górali. Niektóre siostry zakonne wywieziono do obozów pracy. Żaden jednak z duchownych nie poniżył się do tajnej współpracy z władzami Nie było lustracji w Raciborzu po 1989 r.

Wielkie manifestacje wiary

Wierni modlą się przede wszystkim w kościołach, ale czasem wychodzą na zewnątrz, by dać świadectwo swej wiary. Tak jest corocznie na procesjach Bożego Ciała, które w czasach ucisku Kościoła stały się wprost prowokującym pokazem jego siły.

Nie ustały nigdy procesje ulicami Raciborza do Matki Bożej. Z farnego kościoła wychodzą nieprzerwanie od 1698 roku!

Były w historii Raciborza szczególne manifestacje religijne. Pokazem katolickiego oblicza Raciborza było przeniesienie relikwii świątobliwej Ofki 11 maja 1821 r. z dawnego kościoła Ducha Świętego, który w 1810 r. odebrano siostrom dominikankom, a oddano protestantom. O wieczornej godzinie tego dnia, w blasku świec i pochodni, w uroczystej procesji, z ogromnym udziałem wiernych z miasta i okolicy, przeniesiono relikwiarz ze szczątkami bł. Eufemii do farnego kościoła. Organizatorem był proboszcz ks. Jerzy Zolondek.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej w Raciborzu (1965 r.)

Wielkim wydarzeniem dla Raciborza była koronacja obrazu Matki Bożej Raciborskiej w 1932 r. w 500-lecie istnienia sanktuarium. Uroczystość zgromadziła kilkanaście tysięcy wiernych. Koronacji dokonał ks. kard. Bertram z Wrocławia na zaproszenie proboszcza Starej Wsi ks. Carla Ulitzki.