Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Władze Raciborza chcą zlikwidować ulgę na wykup mieszkania

17.11.2017 13:00 | 0 komentarzy | żet

Radni koalicji rządzącej Raciborzem przyjęli uchwałę, która ogranicza wysokość bonifikat stosowanych przy sprzedaży mieszkań komunalnych.

Władze Raciborza chcą zlikwidować ulgę na wykup mieszkania
Prezydent Raciborza uważa, że nie każdy musi mieć mieszkanie na własność.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najemcy mieszkań komunalnych, którzy złożą wniosek o wykup mieszkania do 31 grudnia 2018 roku mogą liczyć na 75 proc. ulgę. Z każdym kolejnym rokiem bonifikata będzie ulegać zmniejszeniu aż do 40 proc. w 2021 roku. Docelowo ulgi przy wykupie mieszkań komunalnych mają zostać zlikwidowane. Prezydent Mirosław Lenk podkreśla, że bonifikata jest przywilejem, a jej zmniejszenia nie należy postrzegać jako kary. – Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której właścicielami będą osoby, których nie stać na utrzymanie lokali – mówi M. Lenk.

Lokale komunalne są wynajmowane osobom w trudnej sytuacji materialnej i mieszkaniowej. – Z przywileju wykupu takiego lokalu mieszkalnego można skorzystać najwcześniej w dwa lata po otrzymaniu mieszkania w najem – informuje Leszek Iwulski z Urzędu Miasta Racibórz. Aktualnie Racibórz ma w swoich zasobach 1999 lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży.

Zdaniem Mirosława Lenka, ograniczenie bonifikaty ma pozwolić uniknąć sytuacji, w których „ktoś kupi mieszkanie za 15 – 20% wartości, nawet z czyjąś pomocą i za 5 lat sprzeda je po cenie rynkowej”. – To byłoby nieuzasadnione wzbogacenie się na mieniu gminy – podkreśla. Jednocześnie zaznacza, że umowy najmu mieszkań komunalnych zawierane są na czas nieokreślony i nikt nie będzie z nich wyrzucany.

(żet)

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.