Wtorek, 21 września 2021

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Zamiast żłobka... dzienny opiekun [ZDJĘCIA]

06.11.2017 14:36 | 4 komentarze | żet

Dyrektor Anna Szpak wyjaśnia, jak jest różnica pomiędzy żłobkiem a placówką dziennej opieki.

Zamiast żłobka... dzienny opiekun [ZDJĘCIA]
Prezydent Mirosław Lenk wzbraniał się od przecięcia wstęgi. Ostatecznie zrobiła to Maria Stanecka (babcia Emilki, która będzie korzystać z opieki przy ul. Bema) oraz Tomasz Orliński (tato Zosi, która pod nieobecność rodziców również będzie przebywać w placówce).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Wszystko działa, wszystko jest sprawne, dzieci mogą czuć się tu bezpieczne i szczęśliwe - powiedział Mariusz Syprowicz, wiceprezes Raciborskiego Centrum Opieki nad Dziećmi, otwierając placówkę dziennej opieki nad dziećmi do lat 3 przy ul. Bema w Raciborzu. Uroczystość, w której oprócz maluchów, rodziców i opiekunów, wzięli udział również prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz proboszcz raciborskiej fary ks. Marian Obruśnik, zorganizowano 6 listopada.

- To jest to, na czym nam najbardziej zależało - żeby zapewnić opiekę wszystkim dzieciom do lat 3 w Raciborzu - powiedział M. Lenk. Ksiądz proboszcz pobłogosławił nowy obiekt, a grupa przedszkolaków wyrecytowała dla swoich młodszych koleżanek i kolegów wierszyki.

Jaka jest różnica pomiędzy żłobkiem a punktem dziennej opieki? - Różnica jest taka, że w żłobku wymagana jest osobna sala do spania i osobna sala do zabawy - mówi Anna Szpak, dyrektor placówki przy ulicy Bema. Obiekt jest czynny od godz. 6.00 do godz. 18.00. Na jednego opiekuna przypada tam pięcioro dzieci (tyle samo co w żłobku). Póki co korzysta z niego ponad dwadzieścioro dzieci. Docelowo pomieści 60 maluchów. To drugi tego typu obiekt, który powstał w Raciborzu. Nieco mniejszy punkt dziennej opieki otwarto w ubiegłym tygodniu przy ul. Rybnickiej.

Władze Raciborza liczą, że dzięki inicjatywie sektora prywatnego uda się rozwiązać problem dziennej opieki nad dziećmi do lat 3 w mieście. Prezydent Mirosław Lenk uważa, że budowa drugiego żłobka publicznego byłaby obarczona zbyt wielkim ryzykiem. Zamiast tego Racibórz będzie współfinansował opiekę nad dziećmi w prywatnych placówkach, tak aby obciążenia, które z tego tytułu ponoszą rodzice, nie były zbyt duże. W październiku raciborscy radni zgodzili się na podwyższenie miesięcznej kwoty dofinansowania z 300 zł do 500 zł. Pieniądze te będą rozliczać przedsiębiorcy prowadzący prywatne żłobki i placówki dziennej opieki bezpośrednio z urzędem. Rodzicom pozostanie zapłacić resztę kwoty, czyli około 450 zł miesięcznie (za opiekę nad jednym dzieckiem).

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.