Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Chcą zmiany lokalizacji PSZOKa

09.09.2017 13:00 | 0 komentarzy | woj

W Rudniku ma powstać Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To ustawowy wymóg dla każdej gminy aby posiadać taki punkt. W takim miejscu można się na bieżąco pozbyć odpadów problemowych, bez konieczności ich gromadzenia do czasu specjalnych zbiórek.

Chcą zmiany lokalizacji PSZOKa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W założeniu do PSZOKa mieszkańcy mogą na bieżąco oddawać m.in. odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, chemikalia, elektrośmieci i inne odpady niebezpieczne. W Rudniku już kilka lat temu zdecydowano, że PSZOK zostanie zlokalizowany przy ul. Pawłowskiej, na terenie po byłym pegeerze.

Obawy

Jak to bywa, informacje o wyborze tej lokalizacji nie dotarły wówczas do lokalnej opinii publicznej, pomimo ogłoszenia na zebraniu wiejskim i na stronie internetowej urzędu. Grupa mieszkańców dowiedziała się o tym i zainteresowała się całą sprawą dopiero teraz, gdy powstanie obiektu jest coraz bliżej. Zaniepokojeni mieszkańcy napisali do urzędu gminy i radnych petycję, w której wskazują na liczne przeciwwskazania dla wybranej lokalizacji. Wyliczyli m.in. bliską odległość od domów (nawet 50 m), przykre zapachy, gryzonie i insekty, zakurzenie i zapylenie oraz większy ruch samochodów ciężarowych i utrudnienia drogowe. Obawy dotyczyły również możliwości zanieczyszczenia gleby. Mieszkańcy wskazali, że w innych gminach PSZOKi są lokalizowane nawet 2 km od zabudowań mieszkalnych. Według nich, w Rudniku, już nikt więcej nie zainteresuje się działkami w okolicy punktu zbiórki odpadów. Powyższe argumenty przedstawili na komisji komunalnej oraz podczas sesji rady gminy 27 sierpnia. Prosili wówczas samorządowców o interwencję i ponowne rozpatrzenie lokalizacji PSZOKa.

Co na to urząd?

Wójt Alojzy Pieruszka wskazuje, że lokalizacja punktu jest znana od kilku lat. – Na terenie całej gminy nie posiadamy obecnie innego miejsca, gdzie moglibyśmy ustanowić PSZOK. Poza lokalizacją wymaga to szeregu zmian planistycznych, co jest bardzo czasochłonne – wyjaśnia wójt i precyzuje, że takie procedury zabierają około trzech lat. – Tym bardziej, że obecny projekt jest już gotowy i mamy nadzieję, że do końca września starosta wyda pozwolenie na budowę rudnickiego PSZOKa. Mamy też plan aby na ten cel pozyskać dofinansowanie z UE – zapowiada.

Ludzie:

Alojzy Pieruszka

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.

Krzysztof Badurczyk

Krzysztof Badurczyk

Radny gminy Rudnik.