Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

ZUS wysyła go do pracy, lekarz nie pozwala

31.07.2017 13:00 | 9 komentarzy | mak

ZUS uznał, że Sebastian Machi z Wodzisławia jest na tyle zdrowy, że może podjąć lekką pracę. Tymczasem lekarz mu zabrania. Jakby tego było mało, ZUS wysłał wodzisławianina do sanatorium. Tam też odesłali mężczyznę z kwitkiem, bo stwierdzili, że jego stan jest zbyt poważny.

ZUS wysyła go do pracy, lekarz nie pozwala
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O komentarz do sprawy poprosiliśmy regionalnego rzecznika prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Sebastiana Szczurka:

Lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, na podstawie dokumentacji medycznej, dokonują – w formie orzeczenia – m.in. oceny niezdolności do pracy i jej stopnia. W przypadku wnioskodawcy/ubezpieczonego uznano, że jest częściowo niezdolnym do pracy, więc osobą, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami.

Ubezpieczonemu – od wydanej przez ZUS decyzji – przysługuje odwołanie do sądu, jeżeli nie zgadza się z ustalonym stopniem niezdolności. Sąd wyda wyrok zmieniający, jeżeli stwierdzi, że wydana decyzja była nieprawidłowa, lub oddalający odwołanie, jeżeli potwierdzi prawidłowość decyzji.

O środkach odwoławczych jest mowa w treści decyzji. Podany jest termin, w jakim ubezpieczony może wnieść odwołanie. Jeśli nie dokona tego w przewidzianym terminie, decyzja i zawarte w niej orzeczenie staje się prawomocne.

Jeżeli ubezpieczony najpierw będzie poddany operacji, a następnie zostanie wezwany na komisji lekarską ZUS, to wówczas jego ogólny stan zdrowia będzie inny niż podczas badania przeprowadzonego pierwotnie przez lekarza orzecznika ZUS. Ten inny stan zdrowia, może mieć oczywiście wpływ na orzeczenie.

Konkludując: zainteresowany może wykorzystać środki odwoławcze, które mu przysługują, a o których został pouczony w decyzji.