Niedziela, 19 września 2021

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Ranking zamożności samorządów. Sprawdź, które miejsce zajmuje Twoja gmina

26.07.2017 19:00 | 0 komentarzy | żet

Czasopismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało ranking dochodów samorządów za 2016 rok. Sprawdziliśmy, jak wypadły gminy z powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, a także Jastrzębie-Zdrój, Rybnik oraz Żory.

Ranking zamożności samorządów. Sprawdź, które miejsce zajmuje Twoja gmina
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To już szesnasta edycja rankingu "Wspólnoty". Uwzględnia on dochody własne samorządów oraz subwencje (czyli np. środki przekazywane z budżetu centralnego RP do gmin i powiatów na prowadzenie szkół publicznych). Autorzy rankingu nie uwzględnili w swoich rachubach tzw. janosikowego (środki przekazywane przez bogatsze samorządy na rzecz biedniejszych) oraz dotacji celowych.

- Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody. Wysoka dotacja potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności - argumentują. Skorygowane w ten sposób dochody zostały podzielone przez liczbę ludności danej jednostki samorządu terytorialnego. Odszukaliśmy w rankingu gminy oraz powiaty z naszego regionu. Poniżej publikujemy ich zestawienie.

Spadek Rybnika

Ranking podzielony jest na miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe oraz gminy wiejskie.

W ranking miast na prawach powiatu Rybnik uplasował się na 17. miejscu (rok temu było to miejsce 12). W tym roku dochody Rybnika w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły 4028 zł. W tej kategorii bezkonkurencyjny jest Sopot (6616 zł), 2. miejsce zajmuje Świnoujście (5169 zł), trzecie Płock (5125) a czwarte Gliwice (4533 zł). Jastrzębie-Zdrój uplasowało się na 29. miejscu z zamożnością per capita na poziomie 3673 zł. Żory zajęły 39. miejsce. Wskaźnik zamożności w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł w przypadku tego miasta 3461 zł.

Racibórz i Wodzisław w górę

W kategorii miast powiatowych na 130. miejscu odnajdujemy Wodzisław Śląski. Dochody tego miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły w ubiegłym roku 2669 zł. Stolica powiatu wodzisławskiego zanotowała ogromny awans w rankingu - w ciągu roku przeskakując o 67 pozycji. Mniej spektakularny jest awans Raciborza - ze 154. miejsca na 147. Dochody stolicy powiatu raciborskiego w przeliczeniu na osobę wyniosły w minionym roku 2637 zł. Dla porządku dodajmy, że w tej kategorii sklasyfikowano 267 miast.

Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmują Polkowice z zamożnością per capita na poziomie 5647 zł.

Pszów dołuje

Kolejna kategoria rankingu "Wspólnoty" to "Miasta Inne", czyli takie, które nie są stolicami powiatów ziemskich oraz nie funkcjonują na prawach powiatu (powiaty grodzkie). W tej kategorii sklasyfikowano w sumie 586 samorządów. Na miejscu 170. odnajdujemy Radlin. Zamożność na głowę wyniosła w tym mieście 2935 zł. Rydułtowy z zamożnością per capita na poziomie 2892 zł uplasowały się na 187. miejscu. Warto zauważyć, że wskaźniki Radlina oraz Rydułtów przebijają Racibórz czy Wodzisław Śląski. To samo dotyczy wielu gmin w kolejnej kategorii.

Pozostałe miasta naszego regionu sklasyfikowane w tej kategorii to Czerwionka-Leszczyny, Kuźnia Raciborska, Krzanowice oraz Pszów. Zajęły one odpowiednio 412. miejsce (2555 zł), 436. miejsce (2535 zł), 496. miejsce (2449 zł) i 586. miejsce (2007 zł).

Zamożność gmin wiejskich

Większość gmin naszego regionu to gminy wiejskie. Poniżej publikujemy ich dochody w przeliczeniu na osobę oraz miejsce w tej kategorii rankingu "Wspólnoty":

Opracowane na podstawie:

Pobierz Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2016_r_OK.pdf (format pdf, rozmiar ~4.99 M)

Czytaj podobne