NFZ oddalił protest dyrekcji z Gamowskiej. Nocna i świąteczna pomoc od 1 lipca w Centrum Zdrowia przy Ocickiej
Śląski Oddział NFZ szeroko uzasadnił dlaczego nie zgadza się z zarzutami sformułowanymi przez dyrektora Ryszarda Rudnika ze szpitala rejonowego w Raciborzu. Ten dopatrzył się w konkursowej wygranej Centrum Zdrowia uchybień wymagających ingerencji organów ścigania i jak zapowiedział radnym powiatowym, teraz zamierza pójść ze sprawą do prokuratury. Poniżej treść uzasadnienia decyzji NFZ. Nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.
Termin został przedłużony z uwagi na konieczność wnikliwego rozpatrzenia wszystkich okoliczności sprawy oraz zapewnienia Stronom czynnego udziału w postępowaniu.
Rozpatrując odwołanie, należy podkreślić, że Dyrektor Oddziału bada, czy rozstrzygnięcie postępowania dokonane przez Komisję Konkursową zostało podjęte z naruszeniem zasad postępowania i czy wskutek tego doszło do naruszenia interesu prawnego odwołującego się.
W ogłoszonym postępowaniu zostały wskazane niżej wymienione akty prawne stanowiące podstawę rozstrzygnięcia postępowania konkursowego, które zawierały m.in. wymagania określone przez Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w odniesieniu do oferentów przystępujących do postępowania, a także szczegółowe kryteria wyboru ofert.
- 1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2016 poz. 1793 ze zm.)
- 2. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U.2016 poz. 1638 j.t.)
- 3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2014 r. w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej, jej zadań i trybu pracy (Dz.U.2014 poz. 1980 ze zm.).
- 4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U.2016 poz. 1372 ze zm.).
- 5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U.2016 poz. 1146 j.t.)
- 6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2016 poz. 86 j.t.)
- 7. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy niebędącego podmiotem wykonującym działalność leczniczą, udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. 2011 Nr 293 poz. 1728)
- 8. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. 2011 Nr 293 poz. 1729)
- 9. Zarządzenie nr 18/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie warunków postępowania dotyczącego zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (ze zm.).
- 10. Zarządzenie nr 72/2016/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
- 11. Zarządzenie wewnętrzne Dyrektora Śląskiego OW NFZ nr 179/2015 z dnia 5 listopada 2015 r. w sprawie wprowadzenia zasad weryfikacji oferentów uczestniczących w postępowaniach poprzedzających zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Ludzie:
Ryszard Rudnik
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu
Komentarze
4 komentarze
dyrektor z reguły kręci-więc założenie o mówieniu prawdy w tej sprawie jest karkołomne
Jeżeli lekarze, których zgłasza Centrum stwierdzają, że nie deklarowali się do pracy w tej placówce i potwierdzają to pisemnie, to coś tu jest nie tak. Jeżeli NFZ nie widzi w tym nic niestosownego to to zakrawa na kpinę. Odnoszę wrażenie, że pomimo oczywistych dowodów (jeżeli dyrektor Rudnik mówi prawdę, a tu nie ma powodu kłamać), NFZ mówi że wszystko jest OK - i co nam zrobicie? To chyba w naszym kraju staje się ostatnio modne.
Róznica w ocenie jakosci ofertyogromna !! Centrum zdrowia 37 pkt ,szpital 17 pkt.dwadziescia pkt róznicy na korzysc Centrum zdrowia!! Nawet gdyby szpital zgłosił w ofercie rezydentów i emerytrów po 80 roku zycia -to Centrum zdrowia nie mogło uzyskać takiej przewagi.
To co sie stało? otóz oferta otrzymuje punkty dodatnie ale moze tez dostać cała mase punktów ujemnych,za stwierdzone podczas kontroli uchybienia.W szpitalu były kontrole NFZ i chyba własnie dlatego (choć nie do końca) oferta szpitala po odliczeniu punktów karnych tak marnie wypadła za jakość.Ale czy dyrektor szpitala jest winien temu ,ze przyjechala kontrola NFZ i coś wykryła?wszystko przez kontrolerów!!
Dlaczego szpital nie zamieszcza na stronie inter.wyników kontroli??/co z ustawa o dostępie do inf.publicznej?
Panie starosto kochany,po analizie uzasadnienia NFZ z oburzeniem zwracamy Panu uwagę,że dyrektor powiatowego szpitala chciał wykorzystać sytuacje i zafundowac nam mieszkańcom usługi nocnej i swiatecznej opieki na znacznie nizszym poziomie niz były dotychczas swiadczone i wydebic przy tym większą zapłate od NFZ.Czekamy teraz na konferencje prasowa,gdzie Pan Starosta kochany wyrazi pełne poparcie dla działąń dyrektora szpitala ( w końcu nigdzie w konstytucji nie napisano ,ze raciborzan w nocy specjalisci przyjmować muszą ) oraz wyrazi żal ,ze nbie wydebiono za te planowane gorsze usługi wiekszej kasy od NFZ ( w końcu nadyżka by sie przydała ,zeby pokryć straty na wspołpracy z kardiologia i radiologia prywatną).Pan starosta kochany jak zawsze niezawodnie powinien wskazać karole,jaski walentyny ,urzedników funduszu i wszelkie stwory co kłody podobno rzucają pod nogi ( a to na pedicure ma zły wpływ).-jako na wszeteczeństwo i zło wszelkie.
wierni mieszkańcy.