Sobota, 4 grudnia 2021

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Mickiewicza strzela kostką i razi skrótem

04.06.2017 12:30 | 0 komentarzy | ma.w

Czytelnik zamieszkały w ścisłym centrum Raciborza poprosił nas o zainteresowanie ulicą Mickiewicza i występującymi tam usterkami. Pytaliśmy o to już 4 kwietnia w urzędzie miasta, ale rzecznik prasowy Leszek Iwulski odpowiedział nam dopiero 19 maja. Odpowiedź prezentujemy poniżej.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy urząd miasta posiada gwarancję na wykonanie chodników przy ul. Mickiewicza? Czytelnik zauważył, że są popękane, a płyty chodnikowe wystają i  występują braki lub obluzowania w ułożonej tam kostce brukowej. Zgłaszający problem był świadkiem jak na zakręcie przed „Bolkiem” spod koła samochodu „wystrzeliła” kostka brukowa i przeleciała obok wózka z dzieckiem.

Odpowiadając za Pana pośrednictwem czytelnikowi tygodnika „Nowiny” informuję, że Miasto posiada gwarancję na wykonanie chodników przy ulicy Mickiewicza. Kwestia chodnika i kostki brukowej przy tej ulicy jest znana urzędowi i na bieżąco, w razie potrzeby przeprowadzane są tam remonty.

Obok sklepu „Rossmann” chodnik jest tak ukośny, że zimową porą, gdy jest śnieg, można się tam wywrócić. Czy w tym miejscy nie można wykonać jakiegoś zabezpieczenia bądź użyć technologii eliminującej takie zagrożenie?

Niestety z uwagi na położenie budynku względem drogi i lokalizację przejścia dla pieszych nie jest możliwe zmniejszenie spadku poprzecznego chodnika bez przebudowy całej drogi na tym odcinku. Przebudowa taka jest przewidziana w planach Urzędu Miasta, ale nie w tym roku.

Chodniki w centrum po opadach deszczu są – wg Czytelnika – praktycznie całe w kałużach. Aby przejść po chodniku w niektórych przypadkach trzeba wchodzić na ruchliwą jezdnię.

Kwestia kałuż jest rozwiązywana w ramach remontów bieżących chodników.

Czy nie można ułożyć kilku płytek lub kilku kostek po lewej i prawej stronie pomnika Eichendorffa? Przechodnie zrobili tamtędy „dziki” skrót przez trawnik.

W przypadku pomnika Eichendorffa urząd Miasta stoi na stanowisku, że w tym miejscu zastosowanie płytek chodnikowych lub kostki sprawi, że zniknie zieleń i z tego powodu nie jest wskazane, by zastosować tam tego typu rozwiązanie.

Jak często sprzątany jest skwer pomiędzy ulicami Sejmową i Drzymały. W ocenie Czytelnika jest on zaniedbany, bo rzadko sprzątany.

Zauważam, że był to teren nie należący do zarządu Miasta Racibórz. Teren ten został przekazany w zarząd Miasta Racibórz i zostanie wpisany w przyszłoroczną umowę dotyczącą sprzątania miasta. W chwili obecnej teren ten jest objęty sprzątaniem na bieżąco.

(oprac. m)