Niedziela, 19 września 2021

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Przewodnik w Rybniku czeka: szlakiem żydowskich przedsiębiorców i skandali

06.05.2017 12:47 | 0 komentarzy | pm

Punkt Informacji Miejskiej Halo! Rybnik zaprasza w niedzielę, 7 maja, na kolejny spacer z cyklu „Przewodnik znowu czeka”. Tym razem trasa będzie wiodła szlakiem żydowskich przedsiębiorców działających w Rybniku w XIX i XX w.

Przewodnik w Rybniku czeka: szlakiem żydowskich przedsiębiorców i skandali
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas wycieczki, z cyklu „Przewodnik znowu czeka”, będzie można wysłuchać opowieści o dawnych mieszkańcach miasta, m.in. o Pragerach, Leschczinerach, Mannebergach czy kupcach z rodziny Aronade. Spacer będzie okazją do zobaczenia kamienic należących niegdyś do żydowskich przedsiębiorców, a także odkrywania pozostałości po rybnickich browarach. Nie zabraknie informacji o kilku skandalach, w które zamieszani byli rybniccy Żydzi.
Przewodnikiem spaceru będzie Małgorzata Płoszaj, pasjonatka historii rybnickich Żydów, forumowiczka Forum Zapomnianego Rybnika oraz wolontariuszka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.
Początek spaceru 7 maja o godz. 15.00, wyjście spod Halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20; dawna Cepelia). Trasa będzie wiodła ulicami Jana III Sobieskiego, Łony, dalej przez Plac Wolności uczestnicy dojdą do Rynku, potem zaś przejdą ul. Zamkową, Korfantego, Hallera i Młyńską. Przechadzka potrwa około 2 godzin. Udział w spacerze jest bezpłatny.