Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

O oszustach, przemocy w rodzinie i bezpieczeństwie seniorów na drodze

11.04.2017 07:00 | 0 komentarzy | eos

Pomimo ostrzeżeń, seniorzy nieustannie padają ofiarami przestępów oszukujących ich sposobem „na wnuczka”.

O oszustach, przemocy w rodzinie i bezpieczeństwie seniorów na drodze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Senior bezpieczny na drodze

Wiosna i lato to czas kiedy seniorzy chętnie korzystają z rowerów. Cykliści muszą jednak pamiętać, że ich dwuślad powinien spełniać określone warunki techniczne, a więc posiadać: świata przednie i tylne, przynajmniej jeden działający hamulec, dzwonek ostrzegawczy i światła odblaskowe. Światła w rowerze rowerzysta musi mieć zapalone od zmierzchu do świtu. Warto korzystać ze ścieżek rowerowych, co jest dużo bezpieczniejsze niż dzielenie przestrzeni na drodze z samochodem.

Rowerzyści nie powinni jeździć po chodniku. Dozwolone jest to tylko w trzech sytuacjach, gdy:

  • występują złe warunki pogodowe (mgła, deszcz, śnieg, grad);
  • chodnik jest szeroki na co najmniej dwa metry, a prędkość dopuszczalna na jezdni obok chodnika jest większa niż 50 km/h;
  • rowerzysta opiekuje się drugim rowerzystą, który nie ukończył 10 lat.

Korzystając z chodnika rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa pieszym, a prędkość jazdy powinna być dostosowana do tempa, w którym poruszają się przechodnie.

Policjanci zachęcali do kontaktów, a także mówili o możliwości uzyskania szerszych informacji na stronie KPP w Raciborzu, gdzie są prezentowani m.in. dzielnicowi ze wszystkich miejscowości w powiecie. Dostępne są tam aplikacje: „Moja komenda” i Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Umożliwia ona oznaczenie miejsc o szczególnym natężeniu zagrożeń, np. ulic, na których zbyt szybko jeżdżą samochody, czy handluje się narkotykami. Trzeba jednak pamiętać, że interwencja policji nie będzie natychmiastowa, ponieważ posiada ona kilka dni na sprawdzenie i potwierdzenie zagrożeń zaznaczonych na mapie.

Ewa