środa, 19 stycznia 2022

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Smog był i będzie zawsze?

04.03.2017 14:00 | 16 komentarzy | woj

Władze gminy Kuźnia Raciborska przymierzają się do pożyczki w wysokości 300 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na wymianę pieców w gospodarstwach na terenie gminy – poinformował burmistrz Paweł Macha.

Smog był i będzie zawsze?
Wieża kościoła w Kuźni Raciborskiej zimową porą (fot. Maciej Kozin)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samorząd planuje, że z tej puli chce dotować około 5 tys. zł na każdą wymianę pieca. Oferta WFOŚ jest o tyle korzystna, że odpowiednio ją wykorzystując, można liczyć na duże umorzenie. Dodatkowo burmistrz wspomniał o programie rządowym, który ma również dotyczyć ograniczenie niskiej emisji, a który chciałby wdrożyć równolegle do wcześniej wspomnianego.

Ważkość tematu potwierdził radny Manfred Wrona, który apelował aby intensywniej informować mieszkańców gminy o szkodliwym wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. – Bo aż strach słuchać, co wielu z nich myśli na ten temat. Mówią, że to jakieś wymysły, a smog był od zawsze – przytoczył.

Faktycznie, większość osób starszych może w ten sposób postrzegać rzeczywistość, gdyż jeszcze niedawno nikt nie narzekał na gęste i gryzące nozdrza powietrze. Nie oznacza, to że się nim nie truliśmy. Do czasu aż rozpoczną się wymiany pieców dobrze więc abyśmy pamiętali, że spalając złej jakości paliwa (oraz nie daj Boże śmieci!) szkodzimy nie tylko innym, ale też sobie.

(woj)

Ludzie:

Manfred Wrona

Manfred Wrona

Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.