SMS do Leszka Szczasnego: w Raciborzu powietrze jest gorsze niż w Krakowie
Radny odczytał na posiedzeniu komisji gospodarki SMS ze swojej komórki, z danymi o zapyleniu kilku miast, w tym Raciborza. Wypadł gorzej niż Kraków i Rybnik. - Proszę tak nie mówić, bo nie znajdziemy inwestora dla miasta, w którym wszystko umiera – apelował doń wiceprezydent Wojciech Krzyżek.
Rajca reprezentuje stowarzyszenie Nasze Miasto, którego członkowie działają jako Raciborski Alarm Smogowy. Dokonuje w Raciborzu pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Ich wyniki budzą trwogę – wskazania informują o przekroczeniach norm o kilkaset procent. W urzędzie przyjmują te dane z rezerwą bo opierają się na przekazie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (profesjonalne stacje w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim).
Na styczniowym posiedzeniu komisji gospodarki doszło do pewnego przełomu w traktowaniu danych „alarmu”. Obecna na obradach komisji naczelnik Zdzisława Sośnierz przyznała, że są one zbliżone do tego co pokazują rybnickie i wodzisławskie stacje pomiarowe.
W tym temacie głos zabrał Leszek Szczasny, opierając się na treści dwóch SMS jakie dostał na telefon. Posłużył się danymi z uruchomionego niedawno przez firmę Ostróg.Net punktu pomiarowego przy ul. Zborowej. Według nich w samo południe 19 stycznia zapylenie w Raciborzu było gorsze niż w Krakowie, Rybniku, Wodzisławiu i Nowym Sączu. Dwie godziny później było podobnie.
Zostaliśmy niechlubnym liderem w ogóle w Polsce! - stwierdził Szczasny. Sugerował wystosować z rady miasta apel do rządu i władz wojewódzkich w sprawie przyspieszenia prac legislacyjnych nad ograniczaniem niskiej emisji. - Może będzie to wołanie na puszczy, ale jak się będzie chciało i próbowało to przyniesie efekt – uznał radny.
Według Szczasnego Racibórz powinien walczyć o wizerunek miasta, w którym „można oddychać pełną piersią”. Prosił urzędników by nie dyskredytowali pomiarów „alarmu”, nie odwracali od nich głowy i stanęli z problemem twarzą w twarz.
Wiceprezydent Wojciech Krzyżek kpił, że jakość powietrza w mieście i tak się poprawiła, bo niedawno „alarm” informował o 1000% przekroczeniach, a teraz sięgają tylko 100%. - Nic nie zrobiliśmy, a spadło – zauważył. Już bardziej zdecydowanym tonem dodał, by Szczasny nie mówił, że z raciborskim powietrzem jest „dużo gorzej niż najgorzej”, bo tak jak policja nie bada kierowców alkomatem z lidla tylko profesjonalnym urządzeniem, tak pomiary powietrza też wymagają zaawansowanych urządzeń. - Powszechnie wiadomo, że wiatr jest wrogiem smogu, a u nas jest zagłębie elektrowni wiatrowych, to w jaki sposób jakość powietrza mamy mieć gorszą niż w Krakowie? - pytał. Apelował by nie straszyć się nawzajem „cytatami z fantastycznych SMS”, bo w takich okolicznościach miasto nigdy nie znajdzie inwestorów dla miejsca gdzie się umiera.
Te komunikaty mają działać na wyobraźnię, „alarm” nie straszy przecież dla samego straszenia tylko dla poparcia społecznego dla działań ograniczających smog – bronił się L. Szczasny.
Wiceprezydenta poparł radny Jan Wiecha z PO. - Skupiamy się na termometrze, a mierzenie temperatury nie leczy – zauważył. Za nieprawdę uznał dane o większym zanieczyszczeniu powietrza w Raciborzu niż w Krakowie. - To się czuje, sam sprawdzałem – podkreślił.
Zobacz również:
Ludzie:
Jan Wiecha
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Leszek Szczasny
Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.
Wojciech Krzyżek
Zastępca Prezydenta Wodzisławia
Komentarze
46 komentarzy
W Raciborzu na godz 22.oo mieliśmy 554 ug/m3 PM 10 to już przeszło 1100 % przekroczona norma ! Niestety mamy dalej pierwsze miejsce z najgorszym powietrzem wśród porównywanych miast.Rybnik miał w tym czasie 544 PM10, Wodzisław 486,5 PM10 ,Kraków na czterech stacjach :29,8 PM10, 123,4 PM10 ,64,5 PM10 , 121,7 PM10, Nowy Sącz 111,5 PM10 ,Częstochowa 43,1 PM10.Potrzeba pilnych działań antysmogowych w Raciborzu !
Stan na godz 17.oo.W Raciborzu sytuacja się pogarsza natomiast sytuacja się trochę polepszyła w Rybniku nieznacznie pogorszyła w Wodzisławiu resztę pozostawiam do Państwa oceny.Wodzisław 113,4 PM10, Rybnik 178,5 PM10, Kraków 96 PM10, 90 PM10 ,101,6 PM10, 67,8 PM10 (pomiary z czterech krakowskich stacji z różnych części miasta) ,Nowy Sącz znaczna poprawa 48,4 PM10 ,Częstochowa nieznaczna poprawa do poprzednich pomiarów z godz 14 -51,6 PM10 , RACIBÓRZ 270 PM10 na godz 17.oo .to daje 540 % przekroczenia normy PM10.Proszę zwrócić uwagę jak złą mamy obecnie sytuację w Raciborzu na tle innych miast Śląska i Małopolski.
Podaję obecną sytuację o stanie powietrza w Raciborzu w porównaniu z odczytami GIOŚ z innych miast ,linki poniżej we wczesniejszym wpisie. Stan na godz.14.oo :Wodzisław 107 PM10, Rybnik 187,1 PM10 ,Kraków -pomiary z czterech stacji krakowskich z różnych punktów miasta- 117,3 PM10 , 51 PM10, 56 PM10 , 79,6 PM10 ,Nowy Sącz 211,7 PM10 ,Częstochowa 64,3 PM10 ,Racibórz 240 PM10 .Wszystkie dane w mikrogramach/m3 .Teraz w Raciborzu mamy normę dopuszczalną PM10 przekroczoną o 480 %.Obecnie więc podsumowując w Raciborzu mamy 2,24 więcej pyłu PM10 w powietrzu niż w Wodzisławiu, 1,28 razy więcej pyłów niż w Rybniku,,mamy od 2,04 do 4,28 razy gorsze powietrze niż w Krakowie, 1.13 razy gorsze powietrze niż w Nowym Saczu,oraz 3,73 razy gorsze powietrze niz w Częstochowie.Dodam że wg ostatniego raportu NIK Rybnik musi zlikwidować jeszcze ok 750 ton pyłów z niskiej emisji rocznie podczas gdy Czestochowa tylko ok 160 ton pyłów z niskiej emisji.A ile Racibórz w takim razie ?Zachęcam niedowiarków do weryfikacji tych danych linki do stacji pomiarów podane niżej.
Pozwolę sobie przytoczyć jeszcze dzisiejszą sytuację w Raciborzu na tle innych miast na godziny 8.oo o 11.oo .Dane można obserwować i porównywać tu http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current oraz tu http://looko2.com/tracker.php?search=6001940093c3 .Godzina 8,oo Wodzisław 79.7 PM10, Rybnik 69,3 PM10 ,Kraków pomiary z trzech stacji 89,1 PM10 66,6 PM10 72,5 PM 10 ,Nowy Sącz 200 PM10 ,Częstochowa 32,2 PM10. Racibórz Zborowa Ostrog.net 171 PM10 ### Wyniki pomiarów na godz 11,oo : Wodzisław 101 PM10 ,Rybnik 196,3 PM10, Kraków trzy stacje pomiarowe 63 PM10, 71 PM10, 66,5 PM10,Nowy Sącz 180,9 PM10,Częstochowa 68 PM10 ,Racibórz Ostrog.net Zborowa 212 PM10 .Jako wyjaśnienie pare dni temu Raciborski Alarm Smogowy weryfikowal swoim wypożyczonym profesjonalnym pyłomierzem miernik na zborowej i okazało się że pomiary obu mierników są niemal identyczne.
Do radnego Wiechy także z wielkim szacunkiem dla Pana.Mówi Pan żeby się nie skupiać na pomiarach.Do tej pory nie było pomiarów w Raciborzu bo nie można się było doprosić zakupu stacji pomiarowych ,wielu urzędników i nie tylko właśnie z braku pomiarów twierdziło że powietrze mamy bardzo dobre a smog w Raciborzu to wymysł garstki ludzi .Teraz te pomiary pokazują zupełnie co innego.I jeżeli Pan radny uważa że mamy dobre powietrze w Raciborzu to gratuluję dobrego samopoczucia tylko prosiłbym zagłębić się w temat i może pomyśleć z innymi radnymi o zakupie profesjonalnych automatycznych stacji pomiarowych powietrza dla Raciborza bo jedna to za mało oraz aby wielokrotnie miasto zwiększyło sumy wydawane na likwidację niskiej emisji bo te obecne są nader skromne do palących potrzeb .A może Raciborskie firmy by się złożyły na zakup takiej chodź jednej stacji skoro firmy mogły wyłożyć na remont parowozu?Czy zdrowie mieszkańców miasta którzy są zarazem pracownikami ma być mniej warte niż parowóz?Niech to ostatnie zdanie może więc będzie skromnym apelem do Raciborskich firm .
Panie Prezydencie Krzyżek z całym szacunkiem dla Pana nie wziął Pan pod uwagę że Racibórz leży w dolinie a w dolinach wiatry tak nie wieją bo zbocza doliny ochraniają miasto przed wiatrem chyba że wiatr jest duży .Proszę zrobić prosty eksperyment.Zrobić mur ze śniegu w kształcie koła dość wysoki w czasie wiatru a potem kucnąć w środku.I jak jest wiatr przy zapalaniu zapałki się ją osłania dłonią aby zachować płomień.Ta sama zasada jak z doliną i miastem w nim położonym.Do zboczy doliny trzeba dodać ściany budynków coraz ściślejszej nieprzemyślanej zabudowy miasta z "zatykaniem "stref przewietrzania.Proszę wziąć pod wagę ilość kominów w Raciborzu z piecami na paliwo typu węgiel muł .Do tego dochodzi masowa wycinka drzew w mieście które mają wpływ na powietrze w drugiej połowie roku.