Sobota, 23 października 2021

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Dużo kurtuazji, trochę konkretów - nowe otwarcie w kontaktach starostwa z gminami

03.04.2016 06:25 | 0 komentarzy | tora

POWIAT Starosta Ireneusz Serwotka wraz z przewodniczącym rady Eugeniuszem Walą mają za sobą rundę spotkań z władzami miast i gmin z terenu powiatu wodzisławskiego. W dużej mierze były to spotkania kurtuazyjne. Ireneusz Serwotka na początku starostowania zapowiedział nowe otwarcie w kontaktach powiatu z miastami i gminami. Starostwo ma pełnić funkcje usługowe wobec gmin, a wzajemne relacje mają być partnerskie.

Dużo kurtuazji, trochę konkretów - nowe otwarcie w kontaktach starostwa z gminami
Ireneusz Serwotka i Eugeniusz Wala podczas spotkania z wójtem Mirosławem Szymankiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚLĄSKI Podczas spotkania z prezydentem Kiecą starosta jako problem do rozwiązania poruszył m.in. kwestię miejsc postojowych pod przychodnią specjalistyczną przy ul. 26 Marca. Przedstawił też plany związane z przystosowaniem budynku starostwa przy ul. Bogumińskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez budowę windy zewnętrznej. Ireneusz Serwotka chce też współpracy przy kompleksowym rozwiązywaniu problemu bezdomności zwierząt na terenie powiatu. Z kolei prezydent Kieca wskazał na potrzebę pilnej przebudowy ulicy Górniczej oraz ul. Kokoszyckiej, a także modernizacji i poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Górniczej z ul. Pszowską, gdzie tworzą się korki. Starosta nie wykluczył zaangażowania się powiatu w projektowanie Drogi Głównej Południowej. Konkretnym efektem wizyty była decyzja prezydenta o zwolnieniu parkingu przy ul. Mendego z opłat. Z parkingu najczęściej korzystają urzędnicy powiatowi.

PSZÓW, RADLIN Burmistrzynie Katarzynę Sawicką-Muchę i Barbarę Magierę starosta i przewodniczący odwiedzili w dniu kobiet. Były kwiaty, życzenia i prośba o przygotowanie spraw z obu miast, w których rozwiązaniu może pomóc powiat. Rozmawiano m.in. o Drodze Głównej Południowej.

RYDUŁTOWY Prócz wymiany uprzejmości rozmawiano o trudnych sprawach. Burmistrz Korneli Newy towarzyszył Lucjan Szwan, przewodniczący Rady Miasta Rydułtowy. Sporo rozmawiano o sytuacji PP ZOZ, głównie szpitala w Rydułtowach. Poruszono też tematy projektów drogowych, komunikacji międzygminnej oraz przyszłości Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich. Na prośbę miasta starosta zadeklarował przeanalizowanie kwestii związanych z nieruchomościami Skarbu Państwa w rejonie ul. Radoszowskiej.

GODÓW Wspólne inwestycje drogowe zdominowały rozmowy z wójtem Mariuszem Adamczykiem. Powiat będzie w tym roku modernizował półtorakilometrowy odcinek ul. 1 Maja w Skrzyszowie, a także uczestniczył finansowo w przebudowie ul. Wyzwolenia. Sprawą otwartą jest też wspólny wniosek o dofinansowanie z unijnych środków przebudowy dróg lokalnych po obu stronach polsko – czeskiej granicy oraz wykorzystanie istniejącej infrastruktury drogowej dla rozwoju strefy przemysłowej w Skrzyszowie.

GORZYCE Jednymi z kluczowych spraw do rozwiązania, które padły podczas rozmów z wójtem Danielem Jakubczykiem jest wyegzekwowanie od PKP PLK naprawy wrót przeciwpowodziowych w Olzie, a także uregulowanie spraw własnościowych dotyczących nieruchomości, po których biegnie m.in. kanał odwadniający pola i prowadzący do dawnych wyrobisk żwirowych.

MSZANA, MARKLOWICE Gospodarze obydwu gmin Mirosław Szymanek i Tadeusz Chrószcz podkreślali duże doświadczenie samorządowe nowego starosty. Wszyscy zapewnili się o chęci ścisłej współpracy, na rozwiązanie konkretnych spraw przyjdzie czas.

LUBOMIA Spotkanie z wójtem Czesławem Burkiem zakończyło rundę wizyt zapoznawczych starosty. To właśnie w Lubomi realizowane są obecnie największe inwestycje w powiecie jak budowa zbiornika Racibórz Dolny i tzw. nowych Nieboczów, o których rozmawiano najszerzej. Ale pojawił się też m.in. temat wspólnej komunikacji autobusowej.

(tora)

Ludzie:

Eugeniusz Wala

Eugeniusz Wala

Były Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego.

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Czytaj podobne