Niedziela, 19 września 2021

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Rybnik zmienia granice

01.04.2016 09:24 | 3 komentarze | ż

[AKTUALIZACJA] Wczorajsza informacja pt. „Rybnik zmienia granice” to primaaprilisowy żart.

Rybnik zmienia granice
Połączenie Czerwionki i Rybnika pozwoli na lepsze wykorzystanie bliskości autostrady A1 - podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od przyszłego roku granice Rybnika rozszerzą się. Miasto łączy się z gminą Czerwionka-Leszczyny. Połączenie obu jednostek to szansa na realizację wspólnych projektów i rozwój miast.

Rybnik i Czerwionka-Leszczyny to gminy, które łączy bardzo wiele – nie tylko wspólna granica. Oba miasta są silnie osadzone w tradycji górniczej, zbliżają je wspólne problemy wynikające z restrukturyzacji branży wydobywczej, integruje podobna chęć rozwijania i wykorzystywania możliwości społeczności lokalnych.

Pomysł połączenia obu gmin zrodził się podczas wspólnej realizacji projektu unijnego dotyczącego określania potencjału obszarów skupionych w okolicach autostrady A1 na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego. To wtedy uznano, że społeczno-ekonomiczny kapitał Czerwionki-Leszczyn w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą Rybnika to przepis na sukces dla obu miast.

– Połączenie Czerwionki i Rybnika pozwoli na lepsze wykorzystanie bliskości autostrady A 1. To szansa na uruchomienie nowych stref aktywności gospodarczej, rewitalizację obszarów dziś niewykorzystywanych, podniesienie jakości życia mieszkańców w wielu obszarach – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Formalności związane z połączeniem obu gmin trwają. Ze względu na wspólnie realizowany projekt niepotrzebne jest przeprowadzenie referendum – przepisy unijne pozwalają na zmianę granic administracyjnych gmin w przypadku, gdy w ocenie władz przynosi to korzyść mieszkańcom.

– Połączenie gmin z całą pewnością poprawi atrakcyjność biznesową całego obszaru, zaowocuje rozbudowaniem sieci połączeń komunikacyjnych i pozwoli na wspólne ubieganie się o kolejne unijne dotacje – wskazuje Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn.

Połączenie obu gmin stanie się faktem 1 stycznia 2017 roku. Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy obszar Rybnika zwiększa się. W 2001 roku do Rybnika dołączyła gmina Ochojec. Kilka lat temu przyłączyć do miasta chciały się także sąsiednie Rudy, jednak pomimo aktywności grupy mieszkańców pomysł nie został zrealizowany.


Informacja o planowanym od 1 stycznia 2017 roku połączeniu Rybnika i Czerwionki-Leszczyn jest nieprawdziwa. Została zamieszczona w związku z powszechnym pierwszego dnia kwietnia zwyczajem polegającym na celowym wprowadzaniu w błąd.

Na swoje usprawiedliwienie mamy chęć wzbudzenia uśmiechu na Państwa twarzach. „Okolicznością łagodzącą” powinien być również fakt, że w primaaprilisowej informacji znalazła się nutka prawdy. Zmiany granic Rybnika faktycznie są planowane. Do burmistrza gminy Czerwionka-Leszczyny wysłany został wniosek o włączenie do granic Rybnika obszaru niezamieszkałego, stanowiącego odcinek ulicy Robotniczej pomiędzy ulicą Mikołowską, a nowo przebudowanym przez Rybnik przepustem. Zmiana, na którą zgodę wyrazić będą musieli rybniccy radni, będzie miała charakter porządkowy. Pozwoli na to, by zarządzana i utrzymywana przez prezydenta Rybnika droga znajdowała się w granicach administracyjnych miasta.

Rybnik i Czerwionka faktycznie realizowały też wraz z innymi sąsiednimi gminami projekt pn. „Diagnoza potencjału rozwojowego obszaru funkcjonalnego zlokalizowanego wzdłuż autostrady A1 na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego”, a grupa mieszkańców Rud podejmowała inicjatywy w celu przyłączenia ich gminy do Rybnika.

źródło: UM Rybnik