Wtorek, 23 kwietnia 2024

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Bezpłatna pomoc prawna. Jak to działa?

22.03.2016 06:50 | 0 komentarzy | KP

Od początku 2016 roku na terenie całego kraju funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Podobnie jest w Rybniku i w Powiecie Rybnickim. Postanowiliśmy sprawdzić, z jakim zainteresowaniem spotykają się punkty nieodpłatnej pomocy i jakie warunki trzeba spełnić, aby poradę otrzymać.

Bezpłatna pomoc prawna. Jak to działa?
Radca prawny Paweł Wojtas udziela bezpłatnych porad w budynku Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Rzecznej 8
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdzie i dla kogo?

Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje program „Prawo dla każdego”. Od tego czasu nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest w 1500 punktach pomocowych w całym kraju, 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Za jej świadczenie odpowiedzialni są adwokaci i radcy prawni, którzy uprzednio zawarli stosowną umowę z samorządem. Zgodnie z ustawą, nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobom do 26. roku życia, seniorom po ukończeniu 65. lat, osobom posiadającym ważną Kartę Dużej Rodziny, osobom fizycznym, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatantom i weteranom oraz osobom zagrożonym lub poszkodowanym katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. – Na terenie Rybnika uruchomiono 6 punktów świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej. Prowadzenie połowy z nich powierzono organizacji pozarządowej, wyłonionej w otwartym konkursie ofert, tj. Stowarzyszeniu Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” z siedzibą w Mikołowie. Pozostałe trzy punkty, na podstawie zawartych porozumień z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Katowicach oraz Okręgową Radą Adwokacką w Katowicach, powierzono wskazanym przez Rady w drodze umów cywilno-prawnych radcom prawnym oraz adwokatom – informuje Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Miasta Rybnika. Dodajmy, że trzy kolejne punkty, dwa w Rybniku i jeden w Czerwionce-Leszczynach, działają na mocy umowy ze Starostwem Powiatowym w Rybniku.

Zainteresowanie rośnie

W styczniu bieżącego roku na terenie Rybnika udzielono 89 porad prawnych. – Najczęściej udzielono pomocy z zakresu prawa spadkowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też sprawy z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych i prawa do opieki zdrowotnej – wylicza Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu. Zdecydowanie mniej, bo zaledwie 13 uprawnionych osób skorzystało z porad w punktach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe. – Udzielone porady dotyczyły spraw z zakresu prawa spadkowego, podatkowego, cywilnego, budowlanego i karnego. Ponadto osobom uprawnionym udzielono porad prawnych z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych i prawa do opieki zdrowotnej – tłumaczy Katarzyna Wawoczny, sekretarz Powiatu Rybnickiego. Radca prawny Paweł Wojtas, który pełni dyżury w Rybniku przy ulicy Rzecznej 8 wyjaśnia, że ludzie coraz chętniej przychodzą po porady. – W pierwszych dwóch tygodniach zainteresowanie nie było zbyt duże. Być może wynikało to z braku wiedzy i świadomości ludzi, że takie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej powstały i funkcjonują. Natomiast z czasem ludzi przychodzi coraz więcej, jednak mimo wszystko zainteresowanie jest umiarkowane. Klienci przychodzą z bardzo różnymi pytaniami. Zakres pomocy prawnej jest ściśle określony ustawą, natomiast zakres dziedzin prawa, z jakich udzielamy poradnictwa, jest bardzo szeroki i trudno wyszczególnić te dziedziny, które przeważają. Myślę, że dobrze się stało, że takie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej powstały. Taka forma pomocy jest słuszna szczególnie dla tych grup osób, które takiej pomocy potrzebują, a ze względów na przykład finansowych, nie są w stanie uzyskać jej w inny sposób – uważa Paweł Wojtas. Przypomnijmy, że ustawa wskazuje, iż bezpłatna pomoc nie obejmuje spraw podatkowych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z wyjątkiem przygotowania do jej prowadzenia, a także spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

(kp)


Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowane na terenie Miasta Rybnika:

1. Budynek Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Rzecznej 8 (poniedziałek–piątek w godz. 8:30–12:30)

2. Budynek Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Pod Lasem 62 (poniedziałek–piątek w godz. 8:30–12:30)

3. Budynek MOSiR - Centrum Rekreacji i Rehabilitacji „Bushido” przy ul. Floriańskiej 1 (poniedziałek, środa w godz. 13:00–17:00, wtorek, czwartek, piątek w godz. 9:00–13:00)

4. Budynek Administracji Domów Mieszkalnych Nr 2 przy ul. Patriotów 32 (poniedziałek, wtorek, środa w godz. 9:00–13:00, czwartek w godz. 12:00–16:00, piątek w godz. 8:00–12:00)

5. Budynek Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy ul. 1 Maja 59 (poniedziałek, środa w godz. 13:00-17:00, wtorek, czwartek, piątek w godz. 9:00–13:00)

6. Budynek Ogniska Pracy Pozaszkolnej Zespołu „Przygoda” przy ul. Świerklańskiej 42a (poniedziałek, środa, piątek w godz. 8:30–12:30, wtorek, czwartek w godz. 11:00–15:00)


Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowane na terenie Powiatu Rybnickiego:

1. Budynek Starostwa Powiatowego w Rybniku przy ul. 3 Maja 31 (poniedziałek–piątek w godz. 11:00–15:00)

2. Budynek Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Przedszkolnej 1, (poniedziałek– piątek w godz. 15:00–19:00)

3. Budynek Izby Rzemieślniczej w Rybniku przy ul. 3 maja 18 (poniedziałek–piątek w godz. 16:00–20:00)