środa, 4 sierpnia 2021

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Strefa parkowania ocalała, prezydium rady w wersji XXL też

26.02.2015 09:27 | 1 komentarz | ma.w

Tylko Michał Fita chciał likwidacji strefy płatnego parkowania. Projekt NaM-u zmieniający statut miasta też przepadł w głosowaniu. Leszek Szczasny polemizował z Markiem Rapnickim czy rada miasta powinna wzorować się na sejmie.

Strefa parkowania ocalała, prezydium rady w wersji XXL też
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Płatne parkowanie w centrum Raciborza nadal będzie obowiązywać. Prezydent Lenk zobowiązał się do uwolnienia z opłat placu Długosza oraz remontu postojów przy Drewnianej oraz przy Labiryncie. Na terenach przydomowych wspólnot mieszkaniowych powstaną nowe miejsca postojowe dla mieszkańców.

Wcześniej Michał Woś (niezależny radny) pytał o parking na placu Długosza po jego rewitalizacji oraz o wprowadzenie - w formie pilotażu - darmowego kwadransa w SPP. Wiceprezydent Krzyżek stwierdził, że liczba miejsc parkingowych po odnowieniu placu nie zmaleje, a Mirosław Lenk zaznaczył, że weryfikacja darmowych minut dla parkujących doprowadzi do sporów trudnych do rozstrzygnięcia.

Krytycznie odniosła się do propozycji prezydenta radna Zuzanna Tomaszewska. Od Lenka dowiedziała się, że do wprowadzenia tzw. opcji mieszanej w parkowaniu w centrum nie jest potrzebna żadna uchwała. Tymczasem rada poświęciła przyszłości strefy 3 sesje. - Wypracowałem to stanowisko w wyniku rozmów ze środowiskami, które działają w strefie i obok niej - zaznaczył Lenk. Tomaszewska odparła, że mógł on to zrobić bez udziału radnych i wytknęła prezydentowi, że składając obietnicę wyborczą nie miał planu jak ją zrealizować.

Głosowanie w sprawie likwidacji strefy: 1 za/13 przeciw/9 wstrzymujących. Strefa będzie działać nadal w obecnej postaci.

  • za likwidacją: Fita;
  • przeciw likwidacji: Cofała, Doleżych, Fica, Myśliwy, Mainusz, Loch, Ostrowicz, Rapnicki, Rosół, Rycka, Szczygielski, Wiecha, Wyglenda;
  • wstrzymujące: Mandrysz, Sokolik, Fiołka, Klima, Ronin, Szczasny, Szukalska, Tomaszewska, Woś

Leszek Szczasny zabrał głos przed głosowaniem nad propozycją zmian w statucie Raciborza. Odniósł się do tez wygłoszonych na temat inicjatywy NaM-u na forum rady przed miesiącem gdy zdecydowano ostatecznie, że projekt zaczeka miesiąc. - Zarzucano nam, że to zagranie PR. To kompletna nieprawda i bzdura. Argumenty o innych miastach z dwoma a nawet trzema wiceprzewodniczącymi też uważam za chybione. Nie wzorujmy się na złych rozwiązaniach - przekonywał radny. Podobnie jak w styczniu zrobiła to Anna Szukalska teraz i on podkreślił, że nie jest to głosowanie przeciw konkretnej osobie (tu przeciw Krzysztofowi Myśliwemu - red.). - To systemowe rozwiązanie dla rady miasta na przyszłość - dodał Szczasny.

Prosił radnych by odpowiedzieli na pytanie o potrzebę posiadania drugiego samochodu gdy ma się już jeden. Tak polemizował z obawami o sytuację, w której jedyny "wicek" zachoruje. - Kiedy auto się psuje to trzeba sobie jakoś poradzić. Nie jesteśmy małymi dziećmi, zdołalibyśmy policzyć głosy w głosowaniach. Poza tym to są sytuacje bardzo sporadyczne, prawie niespotykane by przewodniczący rady został sam - mówił L. Szczasny.

Za niesmaczną uznał propozycję Andrzeja Rosoła by nie zajmować się projektem uchwały i wycofać ją jako pokłosie obietnic wyborczych.

- Ja nie widzę dziś argumentów byśmy dziś nie zagłosowali za ograniczeniem liczby wiceprzewodniczących do jednego - podsumował radny NaM.

Radny Marek Rapnicki określił radę miasta mianem "sejm lokalny" bo jest organem uchwałodawczym. - Po co są w Sejmie RP marszałkowie? W Polsce i w innych krajach? - zwrócił się do Szczasnego. Dopytywał czy marszałkowie są tylko od liczenia głosów, bo w Sejmie RP działa głosowanie elektroniczne. Leszek Szczasny odparł, że nie należy porównywać rady gminy z parlamentem. - To są funkcje polityczne, a my nie chcemy upolityczniać tej rady. W jednomandatowych okręgach wyborczych tej polityki jest najmniej, a kandydaci są zwykle niezależni - mówił członek RSS Nasze Miasto. Rapnicki spytał czy w radzie miasta zasiadają harcerze czy lokalni politycy? Szczasnemu przyszło się z nim zgodzić, że sam działa w sferze polityki.

Głosowanie w sprawie zmiany statutu: 7 za/13 przeciw/3 wstrzymujące. Prezydium rady nadal będzie trzyosobowe - szef i dwaj zastępcy.

  • za zmianą, likwidującą stanowisko II zastępcy przewodniczącego: Fiołka, Klima, Rosół, Ronin, Szczasny, Szukalska i Tomaszewska;
  • przeciw zmianom: Cofała, Doleżych, Fita, Fica, Myśliwy, Mainusz, Loch, Ostrowicz, Rapnicki, Rycka, Szczygielski, Wiecha, Wyglenda;
  • wstrzymujące: Mandrysz, Sokolik i Woś

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty