środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Połomia i Rogów na podium konkursu na najpiękniejszą wieś województwa [ZDJĘCIA]

13.10.2014 10:03 | 0 komentarzy | art, abs

Urząd marszałkowski ogłosił listę laureatów konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”. Drugie miejsce w kategorii „najpiękniejsza wieś” zdobyła Połomia w gminie Mszana, zaś gospodarstwo Haliny i Antoniego Rduchów z Połomi otrzymało wyróżnienie w kategorii „najpiękniejsza zagroda wiejska”. Trzecie miejsce w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”, organizowanym przez marszałka województwa zajął Rogów. To kolejna miejscowość gminy Gorzyce wyróżniona w tym konkursie.

Połomia i Rogów na podium konkursu na najpiękniejszą wieś województwa [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Połomia - druga z najpiękniejszych wsi w województwie

W Połomi, podczas lipcowej prezentacji, podczas której komisja konkursowa oceniała walory estetyczne, zachowanie tradycji i krajobrazu kulturowego wsi, jurorzy mieli okazję przejechać bryczką. Krótkie prezentacje odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, świetlicy środowiskowej, ośrodku pomocy społecznej, na krytej pływalni, w kościele i w powiatowym ośrodku wsparcia.

W ośrodku kultury członkowie organizacji i grup działających pod szyldem placówki przygotowali poczęstunek i wystawę rękodzieła. Rolnicy podarowali jurorom masło, ser i miód domowej roboty, a panie z KGW upiekły kołocze, przygotowały moczkę i połomską specjalność – święcelnik, a teatr amatorski Kredens dał próbkę swoich talentów.

Duże wrażenie zrobiło na komisji zrewitalizowane centrum Połomi. Na boisku piłkarskim trenowali młodzi sportowcy z Płomienia Połomia, przed remizą odbyła się odprawa strażaków z OSP, na scenie plenerowej wystąpił zespół Połomianka.

- Ta nagroda to nasza wspólna zasługa, mieszkańców całej gminy, którzy zaangażowali się w zaprezentowanie Połomi z jak najlepszej strony. Drugie miejsce w tym prestiżowym konkursie, na 40 startujących gmin to wielka sprawa, szczególnie, że startowaliśmy po raz pierwszy - mówi wójt gminy Mszana, Mirosław Szymanek.

Za tytuł drugiej najpiękniejszej wsi województwa sołectwo Połomia otrzyma 10 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zamontowanie monitoringu na scenie plenerowej w Połomi.

Wyróżnienie dla połomskiej zagrody

W konkursie dobrze poradzili sobie także państwo Halina i Antoni Rduchowie, których gmina zgłosiła w kategorii „najpiękniejsza zagroda”. Obejście Rduchów zdobyło wyróżnienie.

Godów z tradycjami

W kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje trzecie miejsce zajął „Leksykon pieśni śląskiej” autorstwa Danuty Gajdosz i Mireli Szkatuły z zespołu folklorystycznego „Kalina” z Łazisk, zgłoszony do konkursu przez gminę Godów. - Do stworzenia leksykonu zmobilizowała mnie Mirela Szkatuła, która napisała nuty do pieśni śpiewanych przez koleżanki z zespołu „Kalina – mówi Danuta Gajdosz. - Ja natomiast pozyskałam środki finansowe od sponsorów i unijne (dzięki LGD Morawskie Wrota) zaprojektowałam i wymyśliłam oprawę graficzną, zebrałam pieśni. Stworzenie leksykonu trwało dwa i pół roku. Jestem bardzo szczęśliwa, że go zauważono, ubolewam tylko, że wydano go w 240 egzemplarzach. Chciałabym podziękować Mireli Szkatule, Hannie Kubicy z LGD Morawskie Wrota i Henryce Szyszce z wydawnictwa HST, które mnie wspierały i mobilizowały.

Rogów: cieszą się z remontu komisariatu

W ostatnim czasie Rogów mocno się zmienia. Nowa siłownia w Parku Dąbki, sam park odnowiony, nowe probostwo, wreszcie remontowany komisariat policji. Dostrzegają to również mieszkańcy sąsiednich miejscowości. - Widać, że Rogów się rozwija i jest coraz ładniejszy. Zresztą jak większość okolicznych miejscowości. Moim zdaniem zasłużył na to trzecie miejsce – mówi Mirosław Haftka z sąsiedniego Bluszczowa, którego wraz z żoną Grażyną i wnuczką Julią spotkaliśmy spacerujących po parku Dąbki. Sami mieszkańcy Rogowa najbardziej cieszą się z tego, że wreszcie zmienia się wygląd... komisariatu. - Przecież to było straszydło. W środku było strasznie, strach było tam iść zgłosić interwencję. Na zewnątrz też wyglądał fatalnie, jakby się miał rozpaść. Naprawdę dobrze, że wreszcie się to zmienia – mówi nam jeden z przechodniów. Wszystkie atuty Rogowa zostały podkreślone w prawie 11-minutowym filmiku, który powstał specjalnie na potrzeby konkursu. Filmik można obejrzeć na stronie internetowej www.rogow.pl

Mieszkańcy kształtują oblicze miejscowości

Park Dąbki to jedno z miejsc, w których dobrze widać zaangażowanie mieszkańców. - Gro, prac przy utrzymaniu tego parku wykonują właśnie nasi mieszkańcy. Utwardzili place, pomalowali budynki. Wszystko społecznie – podkreśla Halina Zbroja, sołtys Rogowa. Nic więc dziwnego, że pytana o to co zadecydowało o nagrodzie dla Rogowa, bez wahania odpowiada: - Potencjał ludzki. Mamy mnóstwo organizacji, zaangażowanych w różnoraką działalność na rzecz naszej społeczności. Straż, KGW, klub sportowy z sekcją piłkarską i skata, grupy działające przy naszym kościele, koło emerytów i rencistów, koło pszczelarzy, mniejszość niemiecką. Mamy przedsiębiorców, wspierających działania tych organizacji – wylicza Halina Zbroja.

W ślady sąsiadów

Przypomnijmy, że w podobny sposób jak Rogów w poprzednich latach uhonorowane zostały trzy inne miejscowości gminy Gorzyce. Dobrą passę w 2009 roku rozpoczęła Olza, zajmując II miejsce w konkursie. Później sukcesy odniosły Bluszczów i Turza, które wygrały konkurs - Bluszczów w 2010 roku, Turza dwa lata później. Teraz przyszedł czas na sukces Rogowa. W nagrodę za zdobycie trzeciego miejsca Rogów otrzyma 5 tys. zł.


W tegorocznej edycji konkursu brało udział 40 gmin z terenu województwa, zgłoszonych było 14 wsi, 11 zagród, 23 przedsięwzięcia odnowy wsi, 16 przedsięwzięć popularyzujących tradycje, obrzędy i zwyczaje oraz 6 stron internetowych sołectwa.

Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas forum sołtysów województwa śląskiego 27 – 28 października w Szczyrku.